Powstanie komisja śledcza do spraw transportu zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aleksander Zbirański | redakcja@agropolska.pl
23-06-2020,12:55 Aktualizacja: 23-06-2020,13:04
A A A

Parlament Europejski powołał komisję ds. transportu zwierząt. To m.in. efekt protestów organizowanych przez międzynarodową organizację Compassion in World Farming, która w Polsce prowadzi akcję Stop Transportowi Żywych Zwierząt.

Zdaniem jej przedstawicieli kraje UE słabo egzekwują przepisy unijne mające chronić zwierzęta hodowlane przewożone niekiedy tysiące kilometrów w celu uboju, hodowli lub dalszego tuczu.

Transport bez przerwy, czyli żywe zwierzęta kilkadziesiąt godzin w drodze

Zwierzęta transportowane z terenu Białorusi, przez Polskę do Niemiec nie mogły liczyć nawet na chwilę wytchnienia, ponieważ kierowcy pędzili do celu wiele godzin bez przerwy. Funkcjonariusze ITD ukarali ich wysokimi mandatami. ...
Zwracają ponadto uwagę na zbyt ich duże zagęszczenie, brak ściółki, wymaganych postojów, żywności i wody oraz transport w ekstremalnych temperaturach.

W najnowszej unijnej strategii rozwoju rolnictwa "Od pola do stołu" podkreślono, że Komisja Europejska zamierza dokonać przeglądu obowiązujących przepisów dotyczących przewozu zwierząt.

W grudniu ubiegłego roku Rada Unii Europejskiej w raporcie na temat dobrostanu zwierząt poruszyła kwestię "wyraźnych niedociągnięć i niespójności" z tym związanych.

14 czerwca odbyły się w Polsce po raz piąty protesty przeciwko długodystansowym przewozom zwierząt organizowane przez Compassion Polska. Ze względu na pandemię protest został przeniesiony do Internetu, gdzie jednym z postulatów było zamienienie transportu żywych zwierząt na handel mrożonym mięsem.

Małgorzata Szadkowska, prezes polskiego biura organizacji dostrzega, że u nas są te same problemy związane z przewozem, które pojawiają się w pozostałych krajach UE.

- Każdego roku miliony zwierząt hodowlanych są transportowane na duże odległości, często w makabrycznych warunkach, gdzie jest brudno, ciasno, brakuje wody, a zwierzęta depczą siebie nawzajem - mówi.

Zarządzana przez nią organizacja wzywa do m.in. całkowitego zakazania długodystansowych transportów m.in. do Turcji, Afryki Północnej i na Bliski Wschód.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu