Polowanie na dziki niemal bez ograniczeń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-09-2017,19:55 Aktualizacja: 03-09-2017,22:20
A A A

Ograniczenie populacji dzików w całej Polsce. Takie są założenia nowego rozporządzenia ministra środowiska, które jak informuje TVP 1, jest liberalne jak nigdy wcześniej. Polowanie na dziki będzie można prowadzić praktycznie bez ograniczeń.

Ministerstwo środowiska szacuje, że w sezonie 2017-2018 odstrzelonych zostanie co najmniej 280 tysięcy dzików.

- Z jednej strony to jest zniesienie tego okresu ochronnego, z drugiej strony umożliwienie wykorzystania specjalnych urządzeń celowniczych, urządzeń termowizyjnych, jak również noktowizyjnych po to, żeby była większa skuteczność tych działań - mówił dla TVP 1 Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska.

Minister podał koszt ogrodzenia przeciw dzikom

Za dwa-trzy tygodnie będą wyniki analizy uwarunkowań prawnych i środowiskowych budowy ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej, które miałoby zapobiegać migracji dzików. Koszt budowy wyniesie 130 mln zł - poinformował minister...

Zmniejszenia populacji dzików już od dawna oczekują hodowcy trzody chlewnej ze stref zagrożenia występowania afrykańskiego pomoru świń. Zabiegał o to również minister rolnictwa.

Przepisy wprowadzone przez ministerstwo środowiska oraz specustawa ministra rolnictwa ma pozwolić na rozpoczęcie polowań na szeroką skalę.

- Powinny w końcu umożliwić bardziej radykalny odstrzał dzików i rozwiązanie tego problemu wtedy, kiedy będzie to możliwe. Bo trzeba pamiętać, że w tej chwili jeszcze na polach są uprawy które pozwalają dzikom skrywać się przed myśliwymi - mówił dla TVP 1 Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.

Ministerstwo rolnictwa zastanawia się również nad zatrzymaniem migracji do naszego kraju dzików z Białorusi i Ukrainy. Są pomysły na postawienie ogrodzenia wzdłuż granicy lub zamontowanie odstraszaczy chemicznych działających tylko na dziki.

Wirus ASF potrafi błyskawicznie szerzyć się w populacji dzików. Oprócz Polski obrazuje to również przykład Czech. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy potwierdzono tam blisko 100 przypadków tej choroby.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu