Nie będzie kar za brak spisu zwierząt? Resort prosi ARiMR o wyrozumiałość

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2017,15:30 Aktualizacja: 27-02-2017,15:36
A A A

Ministerstwo rolnictwa poprosiło Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o odstąpienie od karania gospodarzy, którzy nie dostarczyli w terminie spisu zwierząt za 2016 rok.

Zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, każdy posiadacz bydła, trzody chlewnej, owiec i kóz ma obowiązek dokonania spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada, co najmniej raz na 12 miesięcy, najpóźniej do 31 grudnia.

drób, kury, zgłaszanie kur, powiatowy lekarz weterynarii, hodowla drobiu, ptasia grypa

Rolnik może słono zapłacić za... nie zgłoszenie kury

Powiatowi lekarze weterynarii coraz częściej przypominają gospodarzom o obowiązku zgłaszania miejsc, gdzie utrzymywany jest drób. Wielu rolników, mających przyzagrodowe hodowle, prawdopodobnie nie dopełniło tego obowiązku. Wynika on z...

"Przepisy weszły w życie 18 października ubiegłego roku. Do wielu rolników nie dotarła informacja o wprowadzonym obowiązku, w związku z tym nie są świadomi ciążącego na nich zobowiązania. Poza tym według rolników, informacji o różnych nowo wprowadzanych w 2016 roku przepisach było zbyt wiele, a sposób ich przekazywania był chaotyczny" - wskazała w wystąpieniu do ministra rolnictwa Wielkopolska Izba Rolnicza.

Według informacji rolniczego samorządu, ok. 50 proc. rolników nie wywiązało się ze wspomnianego obowiązku.

"Zważywszy na zaistniałą sytuację, Wielkopolska Izba Rolnicza zwraca się z apelem do ministra rolnictwa o wydanie zaleceń instytucjom kontrolującym, aby nie karać rolników za niewywiązanie się z dostarczenia spisu stanu zwierząt w roku 2016. Naszym zdaniem konieczne jest poczynienie dalszych kroków mających na celu rzetelne poinformowanie rolników o obowiązujących zaleceniach i dopiero po skutecznym dotarciu z informacją do zainteresowanych, można wprowadzać sankcje za nieprzestrzeganie nowych zasad w roku 2017" - czytamy w apelu.

W odpowiedzi ministerstwo przekazało do ARiMR pismo, w którym przyznaje, że tzw. vacatio legis ustawy było krótkie, w związku z czym informacje o nowych obowiązkach dotarły do rolników z opóźnieniem.

Resort poprosił, by uwzględnić więc apel WIR i "nie stosować sankcji wobec posiadaczy zwierząt, którzy nie dostarczyli terminowo spisu zwierząt w 2016 roku".

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu