Nie będą produkować żywności z owadów dla ludzi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-06-2023,14:00 Aktualizacja: 09-06-2023,13:21
A A A

- Nie będziemy produkować żywności z owadów dla ludzi, nie mamy tego w planach ani teraz, ani w przyszłości - tłumaczy dr Krzysztof Dudek, koordynator projektów badawczo-rozwojowych w spółce HiProMine.

O produkcji białka owadziego wiele się mówi, ale wciąż niewiele osób wie, jakie ma to znaczenie dla gospodarki. Niewiele osób też wie, że jedną z czołowych firm na świecie jest polska spółka HiProMine, z siedzibą w podpoznańskim Robakowie.

Od kilku miesięcy spółka ta prowadzi proces inwestycyjny i lada moment rozpocznie się budowa nowoczesnego zakładu hodowli Hermetia illucens (czarnej muchy) w Karkoszowie w woj. lubuskim.

drobiarze, drób, białko paszowe, cel wskaźnikowy dla białka paszowego, GMO, nonGMO, polskie białko, śruta sojowa, drób

Polskie białko paszowe. Jakie mamy możliwości krajowej produkcji?

Drobiarze alarmują, że wprowadzenie obowiązkowego stosowania tzw. wskaźników białkowych w żywieniu drobiu, doprowadzi do utraty konkurencyjności polskiego mięsa drobiowego i spowoduje załamanie się całego sektora. Zaproponowane cele...

Wiele osób błędnie postrzega tę budowę jako przyczółek do produkcji owadów, które miałyby trafić na nasze stoły.

- Nie będziemy produkować żywności z owadów dla ludzi, nie mamy tego w planach ani teraz, ani w przyszłości. Nasz cel to komponenty pasz dla zwierząt - zapewnia dr Krzysztof Dudek, koordynator projektów badawczo-rozwojowych w spółce HiProMine.

Spółka swoją działalność prowadzi od wielu lat, jest ona mocno ukierunkowana na produkcję owadziego białka oraz tłuszczu. W zakładzie producenta powstaje również ekologiczny nawóz z dodatkiem chityny, mającej właściwości stymulujące wobec roślin uprawianych w trudnych warunkach.

- Odbiorcami naszych produktów są producenci pasz dla zwierząt, głównie karm dla psów i kotów - wyjaśnia Krzysztof Dudek dodając:

- HiProMine sprzedaje różne produkty wytworzone z owadów już od kilku lat i w tym czasie ani jeden z nich nie był przeznaczony do spożycia przez ludzi. Nasze wieloletnie badania prowadzone są wyłącznie w obszarze paszowym i to się nie zmieni. Inwestujemy w budowę nowego zakładu po to, by zwiększyć swoje moce produkcyjne. Będą one znacząco wyższe niż obecnie.

owady w żywności, owady w paszy, konferencja naukowa, minister rolnictwa, mrirw

Minister patronuje konferencji o hodowli owadów. Resort tłumaczy dlaczego

Patronat honorowy ministra rolnictwa nad konferencją naukową poświęconą hodowli owadów na cele paszowe i żywieniowe skrytykowała m.in. Agrounia. Resort rolnictwa odpowiedział: To miejsce do rzetelnej oceny nowych koncepcji. Przez kraj...

Krzysztof Dudek przyznaje, że w przestrzeni publicznej mylnie postrzega się firmę jako producenta żywności z owadów.

Producenci karm dla zwierząt już dawno temu dostrzeli potencjał w białku owadzim i mają obecnie bogatą ofertę produktową na bazie tego składnika. Zmielone insekty znajdziemy nie tylko w karmie suchej lub mokrej, ale również treatsach, czyli gryzakach i smakołykach wykorzystywanych jako nagrody w szkoleniu psów.

- Pamiętajmy, że standardowe mięso kręgowców wykorzystywane do produkcji karm to najczęściej odpady poubojowe, które nie są idealnym rozwiązaniem jeśli chodzi o zdrowie zwierząt. Dlatego komponenty owadzie są coraz bardziej pożądane - tłumaczy Krzysztof Dudek dodając:

- Białko owadzie ma właściwości hipoalergiczne i zawiera peptydy antydrobnoustrojowe. Ogromne znaczenie dla czworonogów ma wysoka zawartość kwasu laurynowego, unikatowego w tłuszczu zwierzęcym, a bardzo pożądanego w fazie rozwoju szczeniąt i kociąt.

Jak zapewniają przedstawiciele HiProMine, rynek żywności dla ludzi ich nie interesuje. Żaden z produktów nie trafi na nasze stoły. To produkcja ukierunkowana wyłącznie pod branżę pet food, czyli karm dla zwierząt.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków



 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA