Janusz Wojciechowski: mamy niewyobrażalny kryzys

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-02-2023,8:05 Aktualizacja: 13-02-2023,7:58
A A A

Janusz Wojciechowski, Komisarz UE ds. rolnictwa podczas 9. Forum Sektora Wołowiny podkreślił, że należy koniecznie wzmocnić zarządzanie kryzysowe w rolnictwie.

- Mierzymy się teraz z niewyobrażalnym wcześniej kryzysem. W jednym czasie zbiegło się wiele czynników jak pandemia Covid-19 oraz wojna na Ukrainie. W UE jesteśmy zbyt słabo wyposażeni w możliwości reagowania. Często mówimy o pomocy publicznej państw członkowskich, ale to doraźne narzędzie - mówił Janusz Wojciechowski dodając:

- Na przyszłość sama UE musi wypracować silne instrumenty interwencji wspomagania rolników w takich sytuacjach. Rezerwa kryzysowa wielkości 500 mln euro jest kroplą w morzu potrzeb. Owszem, używamy jej i będziemy to robić dalej, ale to zbyt słaby instrument

rada sektora wołowiny, ubojnia, dobrostan zwierząt, bydło mleczne, bydło mięsne, ubój zwierzą, monitoring ubojni

Zero tolerancji za znęcanie się nad zwierzętami w ubojniach

Rada Sektora Wołowiny potępia wszelkie naruszenia prawa w zakresie łamania zasad dobrostanu zwierząt i nielegalne praktyki znęcania się nad nimi. Organizacje tworzące Radę Sektora Wołowiny wydały oświadczenie w związku z publikacją Onet.pl...

Komisarz podkreślił przy tym, że budżet przyszłej WPR powinien być znacznie większy od obecnego, który wynosi niespełna 60 mld euro.

- Stanowi on 0,4% produktu krajowego brutto UE. I za te 0,4 procenta mamy zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, środowiskowe i klimatyczne. Tak się nie da, bo rolnicy w dłuższej perspektywie czasu tego nie wytrzymają - mówił Wojciechowski.

Gorący rynek zbóż

Podczas forum nie zabrakło również pytań o to, jak wesprzeć rolników na wschodzie kraju, którzy ucierpieli ekonomicznie na imporcie ukraińskiego zboża.

- Na wstępie chciałbym podkreślić, że wzrost importu z Ukrainy w skali całej UE jest dobrą rzeczą, zwłaszcza dla hodowców. W 2022 r zbiory kukurydzy były mniejsze o ponad 20% i ratował on trudną sytuację na rynku paszowym. W Polsce było jednak zupełnie inaczej - mówił Wojciechowski.

protest, oszukana wieś, protest rolników

Zakończyły się protesty rolników na granicach

Zakończyły się protesty rolników zorganizowane przez Stowarzyszenie Oszukana Wieś. Rozpoczęły się 2 lutego o godzinie 10-tej w pięciu lokalizacjach, w województwach: lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim. W województwie...

Komisarz podkreślił, że bezwzględnie należy zrekompensować straty rolników. Być może w tym celu zostanie wykorzystana rezerwa kryzysowa.

- Aby tak się stało musimy doprowadzić do solidarności europejskiej, bo w tej wyjątkowej sytuacji będzie ona przeznaczona wyłącznie dla kilku krajów, a nawet regionów. Nie mniej jednak rozumiemy powagę sytuacji i na pewno będziemy reagować - mówił Wojciechowski.

KE pracuje nad pomocą dla rolników

Kilka dni później Janusz Wojciechowski opublikował na swoim Twitterze informacje dotyczące rynku zbóż i prac, jakie są podejmowane w temacie pomocy rolnikom.

Dowiadujemy się z nich, że w 2021 roku Ukraina zebrała rekordowe 107 mln ton ziarna, w 2022 r. w warunkach wojny 67 mln ton, a w 2023 r. wg prognoz zbierze 55-60 mln ton.

"Wzrost importu z Ukrainy to stan przejściowy. W KE przygotowujemy pomoc kryzysową, by rolnicy w Polsce mogli przetrwać ten stan" pisze Wojciechowski i dodaje:

zboże, pszenica, Węgry, Ukraina, import zboża

Węgry nałożą ścisłe kontrole na zboże z Ukrainy

Węgry nałożą bardzo ścisłe kontrole jakości i bezpieczeństwa łańcucha żywnościowego na napływające do kraju zboże z Ukrainy - zapowiedział w poniedziałek minister rolnictwa Istvan Nagy. Polityk oskarżył Komisję Europejską o brak pomocy dla...

"Znaczny wzrost importu ziarna z Ukrainy oprócz Polski dotyczy też Rumunii, Słowacji, Węgier i Bułgarii, tam też przewidujemy pomoc. O formie i zakresie pomocy zdecydują rządy. Myślę że najskuteczniejsze byłyby dopłaty do przechowania ziarna przez rolników przez określony czas".

Komisarz UE ds. rolnictwa ponadto podaje, że strona ukraińska deklaruje gotowość współpracy w uszczelnieniu tranzytu ziarna przez Polskę.

Strona ukraińska proponuje wprowadzenie udokumentowania przez przewoźnika dotarcia ze zbożem do miejsca docelowego. Jeśli ten tego nie zrobi, kolejny raz nie przekroczy granicy.

"Podsumowując - realne jest 1) wprowadzenie dopłat do zboża przechowywanego przez rolników, 2) wzmocnienie kontroli nad tranzytem. Nie jest natomiast realne zamkniecie granic w jedną stronę, żeby eksport szedł a import stanął. Pracujmy razem nad realną pomocą dla rolników" napisał na swoim Twitterze Janusz Wojciechowski.

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu