Jak postępować z żywymi rybami? Weterynaria odpowiada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-12-2019,9:50 Aktualizacja: 15-12-2019,9:51
A A A

Sprzedaż żywych karpi w punktach sprzedaży detalicznej zwiększa się w okresie przedświątecznym. W związku z tym główny lekarz weterynarii informuje jakie należy stosować zasady w trakcie uśmiercania tych zwierząt.

Przepisy prawa, w tym przepisy o ochronie zwierząt, nie regulują szczegółowo sposobu postępowania z żywymi rybami będącymi przedmiotem transportu po sprzedaży detalicznej oraz w czasie ich uśmiercania. GLW przedstawia ogólne zasady wynikające z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt

Uśmiercanie ryb w punktach sprzedaży detalicznej następuje przez uderzenie w część czołową czaszki lub poddanie działaniu prądu elektrycznego powodujące utratę przytomności w połączeniu z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego lub przerwaniem rdzenia kręgowego albo dekapitacją.

mięso, spożycie mięsa, wieprzowina, wołowina, drób, baranina,

Czy Europejczycy będą jedli więcej mięsa?

Według prognoz ekspertów w wyniku obaw dotyczących środowiska i klimatu spożycie mięsa w kolejnych latach może ulec niewielkiemu spadkowi. Jest to również efekt starzejącego się społeczeństwa, co przekłada się na niższą...

Uśmiercanie ryb powinno odbywać się w sposób humanitarny polegający na minimalizacji cierpienia, w wydzielonym miejscu np. za parawanem, przenośną ścianką lub innym elementem konstrukcji sklepu zapobiegającym udziałowi osób postronnych.

Zabronione jest uśmiercanie ryb w obecności dzieci. Jest to zakaz bezwzględny, zagrożony sankcją karną z art. 35 ustawy.

Czynności związane z uśmiercaniem ryb mogą wykonywać osoby, które ukończyły 18 lat z wykształceniem co najmniej zasadniczym zawodowym lub 3-letnim doświadczeniem przy hodowli ryb.

Ryby powinny być przetrzymywane w szczelnych basenach o gładkich ścianach i gładko zakończonych krawędziach. Mają być one wypełnione czystą natlenowaną lub napowietrzaną wodą wymienianą nie rzadziej niż co 48 h.

Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, wiesław różański, branża mięsna

Branża mięsna stawia na jakość wyrobów

Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) od kilku lat wdraża system jakości QAFP gwarantujący, że produkt, który trafia do konsumenta jest dobry i bezpieczny - zapewnia prezes Wiesław Różański. - Do...

Ryby, które posiadają rany i inne uszkodzenia ciała, powinny być uśmiercane niezwłocznie po przybyciu do sklepu.

Sprzedaż ryb jest najbardziej zalecana po uprzednim ich uśmierceniu. W ostateczności w przypadku braku możliwości uboju karpi przed sprzedażą zaleca się postępowanie uwzględniający dobrostan ryb minimalizujące ich cierpienie.

Opakowanie stosowane do przenoszenia ze sklepu żywych ryb bez wody ma pozwalać karpiom na wykorzystanie naturalnej wymiany gazowej przez powierzchnię skóry.

Zasadą stosowania takiego opakowania jest to, aby ryba nie stykała się całą powierzchnią skóry z opakowaniem, jak to np. ma miejsce w przypadku owinięcia ich torbą foliową.

W celu zapewnienia wymiany gazowej opakowanie powinno posiadać elementy odsuwające ciało ryby od powierzchni opakowana np. pojemniki z "ożebrowaniem" lub odpowiednio perforowany wkład z tworzywa umieszczony wokół ciała ryby. Dodatkowo torba, w której umieszczona jest ryba, musi pozostawać niezawiązana.

fermy przemysłowe, chów i hodowla zwierząt, Ilona Rabizo, Koalicja Społeczna Stop Fermom Przemysłowym

Większość z nas jest przeciw przemysłowej hodowli zwierząt

48,5% respondentów opowiedziało się przeciw, a 37% za hodowlą przemysłową zwierząt. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Biostat w pierwszej połowie bieżącego roku. Polskie prawo nie zawiera co prawda dokładnej definicji fermy...

Opakowanie z wodą ma być takie, aby ryba nie znajdowała się w nienaturalnej pozycji lub nie była wygięta bez możliwości zmiany pozycji. Dotyczy to w szczególności pojemników o sztywnych ścianach, ale także foliowych toreb. Z uwagi na brak możliwości stałego napowietrzania ilość wody w opakowaniu powinna być co najmniej w stosunku 1:2 masy karpia do masy wody.

Zaleca się aby czas przenoszenia żywej ryby z miejsca zakupu do domu, niezależnie od zastosowanego opakowania, był jak najkrótszy.

W przypadku opakowań bez wody nie należy usuwać elementów pozwalających na odsunięcie ciała ryby od opakowania. W przypadku opakowania z wodą nie należy jej wylewać.

W obu przypadkach nie należy uszczelniać opakowania ani zawiązywać torby, aby umożliwić swobodny dopływ powietrza i tlenu.

  • Wytyczne głównego lekarza weterynarii dotyczące postępowania z żywymi rybami będącymi przedmiotem sprzedaży detalicznej znajdziesz TUTAJ.
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu