Hodowcy mogą tworzyć grupy producenckie. Są na to pieniądze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-07-2018,10:00 Aktualizacja: 30-07-2018,10:02
A A A

Rolnicy, w tym hodowcy bydła mlecznego, mięsnego oraz producenci trzody chlewnej od 30 lipca do 14 września mogą wnioskować o dofinansowanie nowych grup producentów rolnych.

- O wsparcie mogą się ubiegać się nowo powstałe grupy, które zostały zatwierdzone i uznane na podstawie planu biznesowego od grudnia 2016 roku i nie złożyły jeszcze wniosku o przyznanie pomocy - mówił dla TVP 1 Andrzej Niemirka z ARiMR.

Wsparcie dla grup producentów rolnych przyznawane jest na pięć lat. Jest ono wyliczane ryczałtowo od wartości sprzedanych produktów.

dziki, ASF, zapora przed dzikami, afrykański pomór świń, Jan Krzysztof Ardanowski

Minister nie ma wątpliwości: konieczne jest wybicie dzików

Zmniejszenie ilości dzików do minimum oraz przestrzeganie zasad bioasekuracji to podstawowe działania w walce z afrykańskim pomorem świń (ASF) - powiedział w piątek w Bydgoszczy minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski. Dodał, że depopulację...

Grupy producenckie w pierwszym roku działalności otrzymują 10 proc. wsparcia, w drugim osiem procent, a w kolejnych trzech odpowiednio sześć, pięć i cztery procent.

- W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 dla grup producentów rolnych przeznaczono kwotę ponad 372 mln euro, z czego 110 mln euro stanowi pokrycie zobowiązań zaciągniętych w PROW-ie 2007-2013 - mówił dla TVP 1 Andrzej Niemirka z ARiMR.

Pieniądze, które pozostaną po pokryciu tych zobowiązań wystarczą do wsparcia nawet 700 nowo powstałych grup.

- Mamy dobre przykłady, mamy w każdym województwie kilkanaście, nawet do kilkudziesięciu grup producentów rolnych, które korzystają z tych środków, szczególnie producenci mleka, zbóż i rzepaku oraz trzody chlewnej. Więc warto zobaczyć jak inni to robią i że mają z tego korzyści - mówił dla TVP 1 Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa.

W Polsce, jak podaje TVP 1, jest tysiąc grup producentów rolnych. W dwóch ostatnich latach zarejestrowało się 130. To jednak wciąż mało, bo w grupach działa zaledwie 1 proc. rolników w naszym kraju.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu