Dobrostan zwierząt jest ich priorytetem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
09-09-2016,11:00 Aktualizacja: 09-09-2016,16:54
A A A

Hodowcy zwierząt futerkowych, którzy spotkali się na targach Fair Fur zorganizowanych w Toruniu, po raz kolejny opowiedzieli się za bezwzględnym egzekwowaniem kar wobec fałszywych hodowców, którzy nie przestrzegają przepisów i psują wizerunek hodowli w Polsce.

- Polska branża zwierząt futerkowych to przykład ogromnego sukcesu, z którego powinniśmy być wszyscy dumni. Chcemy się dalej rozwijać i jeszcze bardziej skupić się na zapewnieniu dobrostanu zwierząt - powiedział na zakończenie wystawy Fair Fur w Toruniu Daniel Chmielewski, prezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych.

sprzedaż zwierząt na targu, handel zwierzętami, MRiRW, wzmożone kontrole, Inspekcja Weterynaryjna

Brutalne traktowanie zwierząt na targach. Będą masowe kontrole

Obrót zwierzętami chorymi czy pakowanie do worków i przewóz w bagażnikach - to zdaniem autorów raportu "Targi zwierząt w Polsce" codzienność na polskich targowiskach. Resort rolnictwa uznał opisane w nim...

Targom Fair Fur zorganizowanym na początku września w Toruniu towarzyszyły liczne konferencje, wystawa zwierząt futerkowych oraz pokazy mody futrzarskiej. Była to największa w Polsce impreza branży hodowców i futrzarzy, gdzie zaprezentowały się polskie i zagraniczne firmy dostarczające rozwiązań niezbędnych dla hodowli. Impreza była również okazją do spotkania hodowców z projektantami i sprzedawcami gotowych futer.

Podczas Fair Fur hodowcy poruszyli temat poprawy dobrostanu zwierząt. Ponieważ w ostatnim czasie w Europie nasila się kampania obrońców ich praw, która zmierza do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych.

Członkowie Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych podkreślili, że spełniają wszystkie przepisy prawa krajowego i unijnego dotyczące zachowania dobrostanu.

NIK na fermach. Jest wiele nieprawidłowości

Najwyższa Izba Kontroli badając nadzór nad funkcjonowaniem ferm zwierząt w woj. lubuskim uznała, że nie wszędzie był on prowadzony prawidłowo - poinformował PAP Zdzisław Szafrański z Delegatury NIK w Zielonej Górze.    W...
Zobowiązali się również do przestrzegania dobrowolnego kodeksu dobrych praktyk. Nakłada on na hodowców dodatkowe obowiązki zachowania higieny, ładu i porządku na fermie i w jej otoczeniu, dbanie o stan techniczny obiektów i sprzętu.

W ich planach jest także kolejny program dobrostanu zwierząt. Tym razem na poziomie europejskim.

- Wszystkie fermy, na których trzymamy zwierzęta już teraz spełniają rygorystyczne przepisy krajowe i unijne. Ale my chcemy iść jeszcze dalej. Stąd pomysł na wdrożenie we współpracy z Europejskim Związkiem Hodowców Zwierząt Futerkowych (EFBA) programu Welfur - powiedział Kamil Chojnicki, wiceprezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych.

Projekt ten jest odpowiedzią na program Komisji Europejskiej pod nazwą Welfer Quality, który był realizowany od 2004 roku. Jego celem było przygotowanie standardów dobrostanu zwierząt, w tym bydła, trzody chlewnej oraz drobiu oraz przygotowanie formularza certyfikacji ferm na poziomie Europy. 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu