Bydło mięsne zamiast świń. Ministerstwo zachęca do zmiany profilu produkcji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
06-02-2018,17:00 Aktualizacja: 06-02-2018,16:51
A A A

"Najbardziej realną alternatywą dla gospodarstw, które zaprzestały lub rozważają zaprzestanie hodowli trzody chlewnej może stanowić przestawienie się na chów bydła czystych ras mięsnych" czytamy w materiałach ministerstwa rolnictwa przygotowanych na posiedzenie komisji rolnictwa, która odbędzie się 7 lutego.

Hodowcy świń ze stref zagrożonych występowaniem afrykańskiego pomoru świń powinni zmienić profil produkcji na bydło mięsne również w opinii Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Hodowla bydła ras mięsnych, jak czytamy w piśmie MRiRW, może doskonale funkcjonować w niskich wymogach środowiskowych w zakresie budynków gospodarskich.

asf, afrykański pomór świń, przypadki asf, wirus asf, dziki, witold choiński, związek polskie mięso

ASF coraz groźniejszy. Możemy stracić miliardy złotych

Na skuteczną pomoc rządu w walce z ASF liczą producenci trzody chlewnej. - Cieszymy się z deklaracji premiera, który zapowiedział, że przeznaczy na nią niezbędne środki - mówi Witold Choiński, prezes związku "Polskie Mięso"....

Resort rolnictwa informuje ponadto, że perspektywy do rozwoju hodowli bydła mięsnego są dobre, a główną siłą napędową i szansą dla tego kierunku produkcji jest rozwijający się eksport wołowiny.

"Duże znaczenie mają również sprzyjające warunki naturalne do hodowli bydła - udział trwałych użytków zielonych (łąk i pastwisk) w województwie podlaskim, wschodniej części województwa mazowieckiego i północnej lubelskiego" czytamy w analizie.

Producenci trzody chlewnej, którzy zdecydują się na hodowlę bydła mogą ponadto otrzymać w ramach systemu płatności bezpośrednich płatności do zwierząt.

Płatności do krów i bydła mogą dotyczyć maksymalnie do 20 sztuk bydła i maksymalnie do 20 sztuk krów. W 2017 r. stawki wyniosły 291,03 złotych do jednej sztuki bydła oraz 371,46 złotych do jednej krowy.

Pełną informację MRiRW na ten temat można znaleźć tutaj

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu