Polskie krowy biją rekordy - 12,5 tys. kg mleka od sztuki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-05-2015,14:30 Aktualizacja: 03-05-2015,14:45
A A A

Bożena i Janusz Przydrożni z Zamysłowa w woj. lubuskim w zeszłym roku uzyskali średnią wydajność na poziomie 12,5 tys. kg mleka w stadzie, w którym ocenianych było niemal 400 krów.

Należące do nich gospodarstwo liczy 500 ha, z czego 450 ha to grunty orne a 50 ha to użytki zielone. Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku hodowcy kupili je od Agencji Nieruchomości Rolnych. Systematycznie powiększali stado, które obecnie liczy 462 krowy oraz 350 jałówek.

Obsługa stada dwa razy dziennie zadaje krowom TMR, o szóstej rano i wieczorem. W ciągu dnia kilka razy jest on podgarniany. Do niektórych mieszanek hodowcy dodają także melasę i glicerynę, ale do każdej bezwarunkowo jest dolewana woda.

Zdaniem Janusza Przydrożnego wydajność mleczna krów powinna pochodzić z pobrania TMR-u, a nie z ekstra dodatków czy paszy treściwej.

- Moje krowy w najbardziej wydajnej grupie jedzą dziennie 73 kg TMR-u na sztukę co daje pobranie ok. 32 kg suchej masy dawki. Kiedy mówię to na licznych spotkaniach z hodowcami najczęściej spotykam się z niedowierzaniem lub nawet lekkim uśmiechem - mówi hodowca.

W jaki sposób hodowca osiągnął tak doskonały wynik? Aby się o tym przekonać zapraszamy do lektury dwumiesięcznika Hoduj z Głową Bydło nr 3/2015.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA