MRiRW: na rynku mleka jest wyjątkowo dobrze. A co z karami?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-12-2021,8:05 Aktualizacja: 15-12-2021,9:05
A A A

Cena skupu mleka była wyższa o 22,6 proc. od stawek sprzed 2 lat, a ceny przetworów mlecznych są rekordowo wysokie - wskazuje ministerstwo rolnictwa. Odnosi się też do kwestii kar za nadprodukcję surowca w przeszłości.

To pokłosie opisywanego przez nas wystąpienia łomżyńskiej Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej, w którym podkreślono piętrzące się problemy na rynku mleka w związku m.in. z rosnącymi kosztami działalności i ciążącymi nad gospodarzami kredytami.

produkcja mleka, Zdzisław Łuba, Podlaska Izba Rolnicza

Na rynku mleka nie jest dobrze. Koszty rosną, a kary trzeba spłacać

Nakładające się problemy powodują, że zadłużenie goni zadłużenie i w rezultacie spiętrzają się perturbacje związane z produkcją mleka - pisze do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa Zdzisław Łuba, przewodniczący łomżyńskiej Rady Powiatowej...

Dotyczyło ponadto umorzenia nałożonych niegdyś kar za nadprodukcję mleka, które wciąż ciążą producentom.

W odpowiedzi resort rolnictwa przypomina, że system kwotowania produkcji mleka był mechanizmem Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, a obowiązek zapłaty opłaty wyrównawczej przez producenta po przekroczeniu krajowej kwoty dostaw wynikał wprost z przepisów unijnych.

Ministerstwo na forum UE podejmowało działania ukierunkowane na niepłacenie kar przez rolników, ale Komisja Europejska uznała, że są należne według prawa. Zgoda była jedynie na rozłożenie płatności na raty.

Odnosząc się do bieżącej sytuacji na rynku mleka i przetworów mlecznych, resort przekonuje, że jest wyjątkowo korzystna, chociaż faktycznie marże producentów osłabiają wysokie ceny środków produkcji.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Skup mleka maleje od czterech miesięcy

Meldunkowy skup mleka we wrześniu bieżącego roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniósł 966,6 mln litrów. Skup mleka w Polsce w relacji miesiąc do miesiąca po raz kolejny zmalał. We wrześniu był on o 5,4%...

"Na podstawie danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW ceny skupu mleka są rekordowo wysokie. W październiku 2021 r. średnia stawka netto wyniosła 165,78 zł/100 kg i była wyższa w relacji miesięcznej oraz rocznej odpowiednio o 5,3 proc. oraz 12,4 proc. Cena skupu mleka była wyższa od tej sprzed dwóch lat o 22,6 proc." - wylicza resort.

Jednocześnie zwraca uwagę, że w bieżącym roku nie doszło do sezonowego obniżenia stawek skupu mleka, które następuje zwykle na skutek zwiększonej podaży surowca w okresie wiosenno-letnim.

"Ceny przetworów mlecznych również są rekordowo wysokie: wyższe niż przed rokiem od ponad 30 proc. (pełne mleko w proszku) do ponad 60 proc. (masło w blokach). W analizowanym okresie za masło płacono średnio 2 591,6 zł/100 kg (+9,3 proc. m/m, +61,4 proc. r/r), a za odtłuszczone mleko w proszku 1 381,1 zł/100 kg (+14,3 proc. m/m, +45,5 proc. r/r). Podaż mleka jest ograniczona, skup w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. wzrósł jedynie w relacji rocznej o 0,3 proc." - podają urzędnicy.

Zapewniają ponadto, że Polska zainicjowała na forum UE dyskusję dotyczącą rosnących kosztów zakupu środków do produkcji rolnej.
 







 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA