Dopracowali zasuszenie krów do perfekcji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
29-12-2023,11:50 Aktualizacja: 29-12-2023,11:34
A A A
Zapomnieli już o problemach związanych z zatrzymaniem łożysk, zaleganiem poporodowym, jałowością i chorobami metabolicznymi krów. Wszystko to dzięki wprowadzeniu nowego systemu zasuszania. 
 
Adam Błaszczyk z miejscowości Narty w woj. kujawsko-pomorskim wraz z żoną Katarzyną od 20 lat zajmują się hodowlą bydła mlecznego. 
 
W 2007 r. gospodarze wybudowali nową oborę uwięziową dla 50 krów i powiększyli stado w oparciu o jałówki własne oraz pochodzące z zakupu. 
 
Hodowcy od 3 lat dużą uwagę przywiązują do okresu zasuszeniowego krów. Wcześniej ta grupa zwierząt nie była objęta tak restrykcyjnym programem. Jednak wszytko zmieniło się w momencie, kiedy w stadzie zaczęły nasilać się problemy zdrowotne. 
 
Grupy producentów Bizon, opas bydła, integracja rolników,

Pomaga w integracji producentów opasów

Zrzesza rolników i wspólnie z nimi pozyskuje dotacje i organizuje zakupy cieląt i sprzedaże opasów. Reprezentuje grupy producentów i odpowiada za bazę magazynową oraz transport, a także negocjacje cen z ubojniami. ...
- Z pomocą przyszła nam firma paszowa, która przygotowała dla naszego stada specjalny program zasuszenia. Wcześniej w tym newralgicznym okresie stosowaliśmy tylko jeden premiks, a na trzy tygodnie przed wycieleniem wprowadzaliśmy już TMR od sztuk w laktacji. W efekcie krowy po porodzie nie miały apetytu i często wpadały w ketozę – mówi Adam Błaszczyk.
 
Obecnie zwierzęta są zasuszane w 7 miesiącu ciąży. Na 3 dni przed zakończeniem doju mają wprowadzany TMR zasuszeniowy, a po spadku wydajności do około 15 litrów dziennie są zasuszane pod osłoną leków DC oraz czopów dostrzykowych. 
 
Krowy w okresie od 8 do 3 tygodni przed porodem otrzymują specjalnie przygotowany premiks, a na 3 tygodnie przed wycieleniem gospodarz wprowadza im 50 g gorzki soli oraz 1 kg mieszanki paszowej uzupełniającej.
 
Dzięki takiemu modelowi żywienia hodowcy niemal całkowicie wyeliminowali problemy w newralgicznym okresie przejściowym. Ponadto krowy po porodzie znacznie lepiej pobierają TMR laktacyjny i mają mniejsze problemy z deficytem energii. 
 
mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka, mleko w UE,

Cena mleka trzeci raz w górę. Trend się odwraca?

Cena mleka po raz trzeci z rzędu wzrosła. W listopadzie była ona wyraźnie wyższa niż przed miesiącem i po raz pierwszy od maja przekroczyła 2 zł za litr. Mleko w listopadzie w Polsce kosztowało w skupie 207,22 zł za hl tj. o 5,9% więcej niż w...
Jak zauważył Adam Błaszczyk wcześniej krowy podczas pierwszego doju dawały więcej siary, ale była ona niższej jakości. Teraz jest jej mniej, ale za to jest ona gęsta i żółta, a więc zawiera więcej przeciwciał.
 
Zdaniem hodowcy dobry start w laktację jest niezbędny do osiągnięcia dobrych wyników produkcyjnych, a co najważniejsze pozwala uniknąć problemów zdrowotnych związanych z zatrzymaniem łożyska, zaleganiem poporodowym, jałowością, czy chorobami metabolicznymi.
 
Błaszczykowie w 2022 r. zdobyli pierwsze miejsce w regionie oraz drugie w województwie w Ogólnopolskim Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Adam Błaszczyk wziął również udział w rządowym spocie reklamowym pt. "Silna Wieś, Silna Polska". 
 

Więcej informacji na temat gospodarstwa Państwa Błaszczyków znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" (6/2023) ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA