Szykują się zmiany w ubezpieczeniach. Rząd przyjął projekt ustawy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-09-2018,9:25 Aktualizacja: 19-09-2018,9:36
A A A

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Dzięki nowym przepisom więcej rolników będzie mogło ubezpieczyć z budżetową dopłatą swoje uprawy od suszy - poinformowało CIR w komunikacie.

Projekt został przygotowany przez resort rolnictwa. Przewiduje on, że producenci rolni, którzy będą chcieli się ubezpieczyć od suszy, będą sami mogli wybrać poziom zmniejszenia odszkodowania o: 20, 25 albo 30 proc. sumy ubezpieczenia w zamian za niższą składkę.

susza, pomoc dla poszkodowanych, straty w uprawach, Jan Krzysztof Ardanowski, susza

Rozmiar strat suszowych poraża, a nadal nie ma wszystkich protokołów

Resort rolnictwa alarmuje, że nadal do wojewodów nie dotarły wszystkie protokoły z gminnych komisji, które zajęły się szacowaniem strat w uprawach. To poważny problem, bo bez dokumentów nie można wypłacić żadnych pieniędzy...
Nadal zostanie zachowany udział własny rolnika w ubezpieczeniu na poziomie 10 proc. wartości szkody w przypadku ubezpieczeń od wszystkich ryzyk, z wyłączeniem suszy.

Jak wskazało CIR w komunikacie, "nowe przepisy powinny przyczynić się do większego zainteresowania producentów rolnych zawieraniem umów ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka suszy – przez możliwość ubezpieczenia w dostępnej cenie – co w praktyce powinno prowadzić do zwiększenia powierzchni ubezpieczonych upraw".

Propozycje nie spowodują skutków dla budżetu państwa - dopłaty z budżetu państwa do ubezpieczeń będą na dotychczasowym poziomie (w wysokości 65 proc. składki ubezpieczeniowej - PAP).

Krajowe przepisy zobowiązują rolnika do ubezpieczenia co najmniej połowy powierzchni swoich upraw, na które otrzymuje on dopłaty bezpośrednie. W Polsce jest ponad 14 mln hektarów gruntów ornych; w 2017 r. ochroną ubezpieczeniową objęto 3,3 mln ha upraw rolnych.

Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, ubezpieczenie ozimin, ubezpieczenie zwierząt gospodarskich

Można ubezpieczać uprawy i zwierzęta gospodarskie. Ruszył jesienny sezon

Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych otworzyło jesienny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw rolnych współfinansowanych z budżetu państwa. Dotowana ochrona upraw i zwierząt jest dostępna w 2 tys. placówek Poczty Polskiej w całym...
Ministerstwo rolnictwa zakłada, że wprowadzenie proponowanej zmiany wpłynie na zwiększenie powierzchni ubezpieczonych upraw w 2018 r. do 5 mln ha; w 2019 - 6 mln ha; w 2020 r. do 7 mln ha, co oznacza, że ubezpieczeniem zostanie objęte ponad 50 proc. gruntów rolnych w Polsce.

Znowelizowana ustawa ma obowiązywać z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Nowe rozwiązanie zostanie wdrożone po uzyskaniu pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie zmiany programu pomocowego dotyczącego stosowania dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczenia.

Jednocześnie przyjęto projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej projektu zmiany programu pomocy dotyczącego dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz częściowego dofinansowania odszkodowań wypłaconych producentom rolnym w związku z suszą (reasekuracja).

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu