Rozmiar strat suszowych poraża, a nadal nie ma wszystkich protokołów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-09-2018,20:25 Aktualizacja: 18-09-2018,22:50
A A A

Resort rolnictwa alarmuje, że nadal do wojewodów nie dotarły wszystkie protokoły z gminnych komisji, które zajęły się szacowaniem strat w uprawach. To poważny problem, bo bez dokumentów nie można wypłacić żadnych pieniędzy rolnikom z danej gminy.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski chce wiedzieć, dlaczego tak się dzieje i już zapowiedział (we współpracy z wojewodami) zbadanie tego, które gminy ociągają się w przesyłaniu protokołów i dlaczego.

warzywa, zbiory warzyw, ceny warzyw, susza rolnicza, cebula, marchew, kapusta

Susza zrobiła swoje. Warzyw jest mało i są drogie

Z powodu suszy w Polsce i UE niższe są zbiory warzyw. Przełożyło się to już na duży wzrost cen. Według danych ministerstwa rolnictwa w sierpniu w relacji rocznej podrożała m.in. marchew, cebula i kapusta. Susza obejmuje kraje słynące ze...
Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że niebawem może zostać opublikowana lista samorządów, które do tej pory nie przesłały protokołów. Ma to być jedna z metod ich "zdopingowania do pracy" i przyspieszenie całego procesu wypłacania pomocy rolnikom, na którą rząd zarezerwował 1,5 mld zł.

Niedawno minister Ardanowski publicznie powiedział, że nie wyklucza, że problem z protokołami to "element jakiejś walki z rządem". - Nie wiem, czy to jest nieudolność urzędów gmin. Nie podejrzewam, bo przecież można kilkoro pracowników przesunąć na te kilka dni, żeby te kilkadziesiąt czy paręset wniosków z gminy wpisać w specjalny formularz; tam jest nawet program komputerowy, który to ułatwia. Raczej to jest element jakiejś walki z rządem. Byłoby to podłe, jeżeli by tak było - oświadczył w radiowej Trójce.

Wiadomo, że jednym z najbardziej poszkodowanych przez suszę województw jest warmińsko-mazurskie. Straty w uprawach na Warmii i Mazurach wynoszą 840 milionów złotych. Ucierpiały plony na ponad 500 tysiącach hektarów.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, niedobór wody

Powiększa się obszar objęty suszą

W zachodniej części Polski powiększa się obszar objęty suszą. Największe problemy z niedoborem wody nadal występują w okolicach Poznania - wynika z raportu Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa. "W dwunastym okresie raportowania, tj. od...
- Największe straty odnotowano w powiatach: piskim, braniewskim, ełckim, iławskim i ostródzkim. Susza staje się coraz poważniejszym zagrożeniem dla rolnictwa - mówi Polskiemu Radiu Olsztyn Janusz Moszczyński z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

- Te dane są porównywalne do suszy, która wystąpiła w 2015 r. Wówczas też wpłynęło ponad 14 tys. wniosków o oszacowanie strat. Susza dotknęła praktycznie wszystkie uprawy w województwie i staje się wielkim problem i wyzwaniem dla producentów rolnych - dodaje Moszczyński.

Do wojewody warmińsko-mazurskiego w tym roku trafiło 13,5 tysiąca wniosków o oszacowanie strat, ze wszystkich gmin wiejskich województwa.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu