Spółki rolne przejdą pod nadzór innego resortu. Mali producenci winą będą mieli łatwiej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-12-2021,13:25 Aktualizacja: 21-12-2021,13:30
A A A

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawę o wyrobach winiarskich.

Nowelizacja pierwszego dokumentu umożliwi przekazanie spółek rolnych pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych. Ma to pozwolić na utworzenie państwowego holdingu spożywczego, nad czym pracuje resort aktywów.

PROW 2021-2022, ustawa o OSP, Sejm, mali producenci napojów alkoholowych

Kolejne ustawy trafiły na biurko prezydenta

Sejm głosował na ostatnim posiedzeniu nad poprawkami wniesionymi przez Senat do ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji PROW na lata 2021-2022, ustawy obniżającej akcyzę dla małych producentów...

Jednym z zadań holdingu ma być walka ze zmowami cenowymi i przewagą kontraktową wielkich firm skupujących od rolników płody rolne. Przekazanie będzie możliwe pod warunkiem spełnienia przesłanki niezbędności tej czynności dla realizacji polityki gospodarczej państwa, w tym ochrony interesów Skarbu Państwa, na wniosek ministra właściwego do spraw aktywów państwowych i za zgodą ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

Z dniem przejęcia przez ministra właściwego ds. aktywów państwowych, prawa z akcji lub udziałów staną się mieniem Skarbu Państwa niewchodzącym w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie w imieniu resortu rolnictwa nadzór nad spółkami rolnymi sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W gestii KOWR są 42 spółki, z czego osiem zostanie przekazanych pod nadzór MAP.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Z kolei przygotowana przez ministerstwo rolnictwa ustawa o wyrobach winiarskich jest nową kompleksową ustawą, która przejęła większość przepisów z ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich. Dostosowała polskie prawo o przepisów UE. Ujednoliciła i uprościła wymagania dotyczące wpisu do rejestru działalności regulowanej.

ustawa o podatku akcyzowym, mali producenci alkoholu, alkohole regionalne, Sejm

Producenci regionalnych alkoholi skorzystają na zmianie ustawy

Obniżenie wysokości akcyzy dla małych producentów alkoholu przewiduje nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, którą jednogłośnie uchwalił Sejm. Na rozwiązaniu mają skorzystać m.in. producenci win,...

Nowe przepisy zwalniają drobnych producentów wina z obowiązku posiadania zezwolenia na obrót hurtowy, co umożliwi bezpośrednią sprzedaż takich napojów do restauracji i lokalnych sklepów. Przesunięto też o dwa miesiące termin zgłaszania chęci produkcji wina w danym roku, zniesiono bariery administracyjne związane z nadzorem nad produktami ubocznymi.

Nowa ustawa przewiduje wydanie czterech rozporządzeń ministra rolnictwa. Pozwala na zwiększenie maksymalnej wielkości produkcji wysokojakościowych fermentowanych napojów winiarskich przez drobnych producentów wina z 10 tys. l/rok do 100 tys. l/rok.

Umożliwia też produkcję takich napojów proporcjonalnie do wielkości posiadanych hektarów sadów lub liczby pni pszczelich (uli - PAP), a także na ich wyrób poza składem podatkowym oraz zwolnienie z obowiązku zatwierdzania zakładów pod względem sanitarnym.

Większość przepisów ustawy wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu