Rozporządzenie łagodzące wymogi Zielonego Ładu dla rolników wchodzi w życie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2024,16:05 Aktualizacja: 24-05-2024,16:40
A A A

„25 maja br. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie zostało dzisiaj (24 maja) opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE” – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

Ministerstwo przekonuje, że nowe regulacje upraszczają te elementy Zielonego Ładu, które wpływały na produkcyjne decyzje rolników i/lub wymuszały ograniczenia w produkcji rolnej.

Zastrzega jednocześnie, iż nowe prawo wymaga jeszcze dostosowania do przepisów krajowych.

minister rolnictwa, siekierski, rolnicy, zielony ład

Minister Siekierski przekonuje: zmiany w Zielonym Ładzie odpowiadają oczekiwaniom rolników

Zmiany wprowadzone w Zielonym Ładzie są dobrą wiadomością dla rolników, ponieważ odpowiadają na ich oczekiwania i ułatwią planowanie działalności - mówił minister rolnictwa Czesław Siekierski w podcaście zamieszczonym w...

Zmiany, które wprowadza rozporządzenie, to:

1.Zniesienie ugorowania 4 proc. gruntów ornych – tzw. norma GAEC 8.

„Od 2024 r. nie będzie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych, o ile państwo członkowskie jeszcze w tym roku ustanowi taki ekoschemat, za który rolnicy otrzymywać będą dodatkową płatność. Ustawa zmieniająca ustawę o planie strategicznym, w której m.in. wprowadza się nowy ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji, została przyjęta przez Sejm RP 23 maja br.” – wskazuje MRIRW

2.Możliwość wyboru między dywersyfikacją a zmianowaniem – tzw. norma GAEC 7.

„Od 2024 r. rolnicy mają wybór – mogą stosować dywersyfikację upraw (tj. różne uprawy) albo zmianowanie (tj. określone następstwo upraw roślin)” – wskazuje resort.

W przypadku wyboru dywersyfikacji upraw dla gospodarstw o powierzchni:

  • od 10 do 30 ha gruntów ornych – wystarczy posiadać dwie uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc.;
  • powyżej 30 ha gruntów ornych – wystarczy posiadać trzy uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc., a dwie uprawy główne nie więcej niż 95 proc.

Jak zapewnia ministerstwo, nowe rozporządzenie w sprawie normy zostanie przekazane do konsultacji w najbliższym czasie.

  1. Uproszczenia w normie dot. obowiązku utrzymania okrywy glebowej (tj. okrywa roślinna, ściernisko, resztki pożniwne, mulcz) - tzw. norma GAEC 6.

„Państwo członkowskie będzie miało swobodę decydowania o tym, w jakim okresie roku ustanowić obowiązek utrzymania okrywy glebowej. Ułatwi to rolnikom wykonywanie określonych zabiegów agrotechnicznych w dogodnym czasie. Nowe rozporządzenie w sprawie normy zostanie przekazane do konsultacji w najbliższym czasie” – przekazuje resort.

  1. Gospodarstwa do 10 ha UR nie będą podlegały sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych ( tzw. warunkowości).
  2. Nowy ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji.

„Rolnicy realizujący ten ekoschemat będą otrzymywali płatność za wyłączenie z produkcji gruntów ornych do powierzchni nie większej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Szacowana stawka płatności wynosi ok. 126,52 EUR/ha, tj. ok. 563 zł/ha” – przypomina MRiRW.

rada ue, wpr, zielony ład, ugorowanie

Klamka zapadła. UE wycofuje część wymogów dla rolników z Zielonego Ładu

Kraje unijne w Radzie UE ostatecznie zatwierdziły w poniedziałek zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej (WPR), które mają znieść część wymogów związanych z dekarbonizacją rolnictwa. Wycofany zostanie m.in. obowiązek...

Jak zapewnia, wdrożenie nowego ekoschematu umożliwi rolnikom dobrowolne wyłączenie z produkcji części gruntów ornych, za co będą otrzymywali płatności. Na gruntach wyłączonych z produkcji będzie obowiązywał zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin.

„W przyjętej ustawie o zmianie ustawy o planie strategicznym wprowadzono przepisy, które umożliwiają złożenie wniosku o przyznanie płatności w ramach nowego ekoschematu lub wprowadzenie zmian we wcześniej złożonych wnioskach, w terminie do 31 sierpnia br. Rolnicy, którzy chcą otrzymać płatność w ramach tego ekoschematu w 2024 r., muszą najpierw złożyć standardowy wniosek w podstawowym terminie (na obecnie obowiązujących zasadach)” – precyzuje resort.

Jednocześnie przypomina, że wnioski o przyznanie dopłat w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 można składać do 1 lipca br. Termin składania zmian do wniosków również został wydłużony - do 16 lipca br.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich