Przewóz saletry amonowej pod specjalnym nadzorem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Sylwia Zielińska, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-09-2017,9:35 Aktualizacja: 14-09-2017,9:36
A A A

Coraz więcej rolników zainteresowanych transportem saletry amonowej na potrzeby własnego gospodarstwa zgłasza pytania i obawy dotyczące zmiany przepisów w tym zakresie.

Do niedawna przewożąc saletrę nie trzeba było spełniać żadnych dodatkowych wymagań. Od lipca br. wszytko się jednak zmieniło.

Pomimo protestów producentów nawozów oraz samorządu rolniczego, saletra amonowa została zaklasyfikowana jako towar niebezpieczny, którego przewóz podlega specjalnym wymaganiom.

nawozy, big bag, gospodarstwo

Jak prawidłowo składować nawozy mineralne

Zima to czas, w którym większość rolników zaopatruje się w nawozy mineralne na następny sezon. Jesienią kończącego się roku rolnicy mieli możliwość zakupu tego kosztownego środka produkcji po znacznie niższych cenach od oferowanych...
Od tego czasu transport jednego z najbardziej popularnych nawozów został zdecydowanie utrudniony.

Do przewozu towarów niebezpiecznych mają zastosowanie ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. 2011 nr 227 poz. 1367) oraz umowa europejska dotycząca przewozu towarów niebezpiecznych (znana jako ADR).

Przepisy te wskazują, że przewóz saletry amonowej do 1000 kg może być realizowany na dotychczasowych warunkach. Czyli przewoźnik/rolnik nie musi spełniać żadnych wymagań dotyczących dokumentacji, szkolenia, wyposażenia i oznakowania pojazdu.Nie musi również wyznaczać doradcy ds. bezpieczeństwa oraz składać sprawozdań z przewozu towarów niebezpiecznych.

Sytuacja zmienia się jednak gdy przewożący saletrę amonową transportuje jednorazowo więcej niż 1000 kg. 

PhosAgro, PhosAgro Baltic, nawożenie, nawozy, uprawa, rosyjski producent nawozów

Rosyjskie nawozy w Polsce, czyli PhosAgro wkracza do gry

Holding PhosAgro, który jest największym rosyjskim producentem nawozów fosforowych i fosforowo-potasowych rozpoczyna ekspansję w naszym kraju. Jest duża szansa na sukces, bo produkty z rosyjskich fabryk charakteryzują się wysoką...
Zaczyna bowiem podlegać pod przepisy umowy ADR i tym samym musi spełnić następujące wymagania:

  • Kierowca przewożący towary niebezpieczne powinien mieć ukończone 21 lat oraz odbyć kurs podstawowy ADR.  Szkolenie trwa trzy dni i zakończone jest egzaminem testowym. Koszt szkolenia to ok. 400-500 zł (w zależności od ośrodka).
  • Pojazd przewożący towary niebezpieczne musi być odpowiednio wyposażony (powinien posiadać tzw. skrzynkę ADR).
  • Pojazd powinien mieć trzy gaśnice : 2 kg, 6 kg i 4 kg ( lub 2 x 2 kg).
  • Pojazd powinien być oznakowany z przodu i z tyłu pomarańczowymi tablicami, bez numerów.

nawozy organiczne, kadm, kadm w nawozach, krir, Światowa Organizacja Zdrowia

W nawozach ma być mniej kadmu. Zapłacą za to rolnicy

Zaostrzenie limitów zawartości kadmu w nawozach odbije się na kieszeniach rolników - uważa Krajowa Rada Izb Rolniczych. Rolniczy samorząd prosi o pomoc ministrów rozwoju i finansów oraz rolnictwa. Problem polega na tym,...
Warto pamiętać, że pojazd przewożący saletrę amonową w opakowaniach nie musi przechodzić żadnych dodatkowych badań technicznych. Każdy pojazd wyposażony w skrzynkę ADR, w gaśnice oraz oznakowany pomarańczowymi tablicami może przewozić saletrę.  

Dodatkowym wymaganiem i kosztem jest obowiązek wyznaczenia doradcy ds. bezpieczeństwa. Należy pamiętać jednak, że kara za niewyznaczenie doradcy ds. bezpieczeństwa wynosi 5 tys. zł. Taką samą karę również można zapłacić za niezłożenie w terminie sprawozdania rocznego z przewozu towarów niebezpiecznych. Sprawozdanie to składa się do końca lutego do Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego. Należy pamiętać, że sprawozdanie sporządzane jest przez doradcę ds. bezpieczeństwa.

Zmiana warunków przewozu saletry zdecydowanie pogorszyła sytuację przedsiębiorców rolnych. Możliwość przewożenia saletry do 1000 kg bez spełniania drogich i skomplikowanych wymogów często nie rozwiązuje problemu.

rolnik, burak cukrowy, Witold Ferens

Czy warto nawozić krzemem?

Na świecie obecnie obserwuje się olbrzymie zainteresowanie tym pierwiastkiem. Krzem zaczyna znajdować swoje miejsce także w nawożeniu roślin rolniczych, dzięki wynikom najnowszych badań. W dotychczasowych badaniach, udowodniono, że dokarmianie...
Brak kampanii informacyjnej dla rolników, ich nieświadomość w tym zakresie może skutkować karami w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. I chociaż dotychczas nie spotykaliśmy się na drogach z ciągnikami rolniczymi oznakowanymi pomarańczowymi tablicami to niedługo taki widok może być powszechny.   

***

Informacja o autorze

Sylwia Zielińska, doradca ds. bezpieczeństwa w transporcie drogowym towarów niebezpiecznych, doradca IMDG- Code,  trener, wykładowca akademicki, prawnik, logistyk. Problematyką towarów niebezpiecznych zajmuje się zawodowo od 2003 roku. Autorka dwóch książek tematycznych oraz bloga niebezpiecznalogistyka.pl

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu