Projekt noweli ustawy o organizacji rynku rybnego ponownie do komisji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2015,9:25 Aktualizacja: 09-07-2015,9:43
A A A

Projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku rybnego ponownie trafi do rozpatrzenia przez komisję rolnictwa i rozwoju wsi - postanowili w Sejmie posłowie.

Poseł Krzysztof Jurgiel (PiS) zwracał uwagę, że w projekcie ustawy zapisy o pierwszej sprzedaży gatunków ryb, których zasoby wymagają wzmożonej ochrony bądź wzmożonego nadzoru, są sprzeczne z przepisami antymonopolowymi i dają przywileje wąskiej grupie rybaków, zrzeszonych w organizacjach producentów. Według niego są także sprzeczne z przepisami o swobodzie gospodarczej.

Ograniczenia sprzedaży dorsza ponadto - jak podkreślił - wydłużają drogę tej ryby do konsumenta, a dodatkowo podwyższają jej cenę. Posłowie PiS oświadczyli, że wstrzymają się od głosowania, jeśli zgłoszona przezeń poprawka nie zostanie wzięta pod uwagę.

Nowy nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach PO RYBY 2007-2013

ARiMR zaprasza do składania wniosków o przyznanie wsparcia w ramach środka 3.1 "Działania wspólne", które wchodzi w skład PO RYBY 2007-2013.   Pomoc można otrzymać na restrukturyzację uznanych organizacji...

Poseł Beata Rusinowska (PO) zapowiedziała, że poprawki zgłoszone przez PiS zostaną rozpatrzone na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Zastrzeżenia zgłaszał też klub parlamentarny Zjednoczonej Prawicy. Pozostałe partie opowiedziały się za projektem.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku rybnego ma m.in. ustanowić mechanizm interwencji na rynku rybnym, co ma przyczynić się do zwiększenia jego stabilności oraz wzrostu rentowności.

Zmiany w ustawie, zdaniem autorów, służą przede wszystkim dostosowaniu polskich przepisów do prawodawstwa Unii Europejskiej, odnoszącego się do wspólnej polityki rybołówstwa oraz wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury. Odnoszą się także do unijnego rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom.

W projekcie zaproponowano nowe zasady wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa pochodzących z państw trzecich. To także ma pozwolić skuteczniej eliminować produkty pochodzące z połowów prowadzonych bezprawnie.

Przygotowując projekt MRiRW wskazywało na konieczność zapewnienia wykonalności przepisów nowych rozporządzeń UE, wprowadzonych w związku z reformą Wspólnej Polityki Rybołówstwa i organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury.

Wspólna polityka rybołówstwa (WPRyb) ustanawia zasady zarządzania europejskimi flotami rybackimi i ochrony zasobów rybnych. Ma zapewniać rybakom wszystkich państw UE równy dostęp do wód i łowisk, i umożliwiać pracę w warunkach uczciwej konkurencji.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu