Gromadzenie deszczówki dla domostwa. Wody Polskie odpowiadają na pytania

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-08-2023,8:30 Aktualizacja: 28-08-2023,2:13
A A A

Wody Polskie odpowiadają pytania z zakresu zgód wodnoprawnych, najczęściej zadawane przez wnioskujących w ramach naboru do programu „Moja woda”.

Nabór wniosków do tego realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu trwa. Tegoroczny budżet na ten cel - o czym pisaliśmy – został zwiększony i wynosi 230 mln złotych.

„W dobie zmian klimatycznych retencja wody deszczowej na potrzeby gospodarstw domowych staje się coraz powszechniejsza. Mieszkańcy miast i terenów wiejskich coraz częściej instalują urządzenia służące do zatrzymania wody opadowej w gruncie lub w specjalnie do tego przeznaczonych produktach dostępnych w sklepach, jak beczki na deszczówkę” – podkreśla w komunikacie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

moja woda, dotacje, gromadzenie wody, retencja, deszczówka, susza, minister, moskwa

100 milionów więcej na walkę z suszą. Pula "Mojej wody" rośnie do 230 mln zł

W związku z dużym zainteresowaniem programem „Moja Woda” zwiększamy jego budżet o kolejne 100 mln zł. Łącznie w tym roku przeznaczymy na niego 230 mln zł” – ogłosiła 25 sierpnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. -...

Te inwestycje bez pozwolenia i zgłoszenia

W związku z szeregiem kierowanych do niego pytań w kontekście wsparcia z programu „Moja woda”, informuje ono, że w przypadku, zakupu, montażu, budowy, uruchomienia instalacji takich, jak:

- przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego,

- instalacje rozsączające, zbiornik nadziemny, podziemny, otwarty lub zamknięty, szczelny;

- elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody,

pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego ani przekazanie zgłoszenia wodnoprawnego.

rząd, rada ministrów, uchwała, program, retencja, woda, zbiorniki

Retencja na terenach rolniczych ma rosnąć. Rząd przyjął program ws. gromadzenia wody

Realizowanie „Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027 z perspektywą do roku 2030” przewiduje przedłożona przez ministra infrastruktury uchwała, którą przyjęła Rada Ministrów. Rząd chce poprze...

Nie można działać ze szkodą dla sąsiada

„Jednocześnie szczelny zbiornik gromadzący wody opadowe nie jest urządzeniem wodnym, a jego wykonanie i zainstalowanie nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Korzystanie z wody zgromadzonej w takim zbiorniku do podlewania trawnika, innych upraw lub na inne cele, nie wymaga uzyskania zgody wodnoprawnej, bowiem zgodnie z przepisem art. 7 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, przepisów ustawy nie stosuje się do korzystania z wody zgromadzonej za pomocą urządzeń oraz instalacji technicznych niebędących urządzeniami wodnymi” – wskazuje PGW Wody Polskie.

Jak zastrzega, pozwolenia wodnoprawnego wymaga natomiast wykonywanie urządzeń wodnych, tj. urządzeń lub budowli służących do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, jakimi są np. zbiorniki infiltracyjne.

„Wprowadzając rozwiązania służące do retencji wód opadowych pamiętajmy, że zgodnie z art. 234 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo wodne, właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może zmieniać kierunku i natężenia odpływu znajdujących się na jego gruncie wód opadowych lub roztopowych ze szkodą dla gruntów sąsiednich” – uczulają Wody Polskie.

Więcej informacji o tegorocznej edycji naboru do programu „Moja woda” można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu