Ceny gazu będą uwalniane. Producenci biokomponentów nie ucierpią

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-11-2016,14:50 Aktualizacja: 30-11-2016,15:27
A A A

Sejm jednogłośnie uchwalił w środę nowelizację prawa energetycznego i innych ustaw. Dzięki nowym przepisom rozpocznie się stopniowe uwalnianie rynku gazu w Polsce. Za uchwaleniem nowelizacji głosowali wszyscy obecni na sali posłowie.

Przedstawiając rządowy projekt podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. energii i skarbu państwa Andrzej J. Piotrowski, wiceminister energii mówił, że dokument ma trzy cele: dostosować nasze prawo do wyroku ETS z 2015 dotyczące regulacji cen gazu, ograniczyć szarą strefę w obrocie paliwami i pozwolić na skorygowanie narodowego celu wskaźnikowego.

gaz, ceny gazu, taryfy gazowe, pgnig, Urząd Regulacji Energetyki

Gaz będzie tańszy

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe, niższe taryfy dla odbiorców indywidualnych PGNiG - poinformowała spółka. Gaz będzie tańszy o 1 proc. "Obniżka ceny za paliwo gazowe w taryfie detalicznej w stosunku do...

Polskie prawo trzeba dostosować do wymogów UE, bo jak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jest niezgodne z wymogami UE. We wrześniu 2015 r. wydano wyrok, w którym stwierdzono,  że polski system regulowania cen gazu jest niezgodny z wymogami prawa UE dotyczącymi budowy wspólnego rynku gazu.

Proponowane przez rząd rozwiązania z jednej strony pozwolą nam dostosować się do unijnego prawa, z drugiej uniknąć kary finansowej.

Podczas prac nad nowelizacją - choć proponowane rozwiązania poparły wszystkie kluby - wiele emocji wzbudziła propozycja dotycząca Narodowego Celu Wskaźnikowego. Określa on minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, zużywanych w transporcie w ciągu roku kalendarzowego.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu NCW na 2017 rok miał wynieść 7,8 proc. W projekcie ustawy założono jego obniżenie do dotychczasowego poziomu 7,1 proc.
produkcja biopaliw z glonów, pkn orlen, Odnawialne Źródła Energii

W PKN Orlen będą badać glony jako biokomponenty

W zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku jeszcze w tym roku ma zostać uruchomiona stacja doświadczalna, gdzie z wykorzystaniem dwutlenku węgla i wody poprodukcyjnej hodowane będą glony, służące do produkcji wyższej generacji...

Wojciech Zubowski (PiS), poseł sprawozdawca projektu gwarantował, że mimo propozycji obniżenia tego celu w roku 2017 r., nie ucierpią na tym producenci biokomponentów. Z kolei Michał Kutyka, wiceszef resortu energii zapewniał, że nieco "łagodniejsza trajektoria" dochodzenia NCW do wymaganego przez KE celu 10 proc. w 2020 r. udziału biokomponentów w paliwach jest bezpieczna.   

Nowe przepisy pozwolą też na stopniowe znoszenie obowiązku spoczywającego obecnie na przedsiębiorstwach obrotu gazem ziemnym ustalania i przedkładania do zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryf dla cen gazu. Przewidują one rezygnację z regulowania stawek, ale ich uwalnianie dla poszczególnych grup odbiorców będzie następować w różnych terminach.

Ceny gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych zostaną uwolnione dopiero od 1 stycznia 2024.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu