Zaliczki na dotacje z PROW na innych zasadach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2017,8:30 Aktualizacja: 16-01-2017,9:22
A A A

Będzie istotna zmiana dotycząca zaliczek w ramach wsparcia z PROW 2014-2020. Dla rolników, którzy na swoje inwestycje będą chcieli dostać część przyznanego im dofinansowania wcześniej, oznacza to mniejsze koszty związane z zabezpieczeniem.

Z wsparcia w ramach PROW jak "Modernizacja gospodarstw rolnych" czy "Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN" korzysta wielu gospodarzy. Kolejne nabory wniosków są zaplanowane na ten rok.

PROW, pieniądze, kujawsko-pomorskie,

Można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w ramach PROW

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej ogłoszony przez zarząd województwa kujawsko-pomorskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W puli są prawie 63 mln zł. -...

Wygląda na to, że nowi beneficjenci będą już mogli korzystać ze zmienionej formuły zaliczek na poczet dofinansowania, które przyznane zostanie im np. na zakup maszyn. Będzie ona korzystna dla rolników i może zachęcić ich do wystąpienia o zaliczkę (o wysokości do 50 proc.).

Chodzi o zabezpieczenie zaliczki, które musi być w wysokości 100 proc. Zasady (poręczenie bankowe, gwarancja bankowa, gwarancja ubezpieczeniowa, weksel z poręczeniem wekslowym banku - ewentualnie kilka z nich) określa się w umowie o przyznaniu pomocy.

Obowiązujące rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie zaliczek w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 określa, że "zabezpieczenie jest ustanawiane na czas obejmujący okres liczony od dnia zawarcia lub zmiany umowy o przyznaniu pomocy do dnia wskazanego w umowie jako dzień złożenia wniosku o płatność oraz okres niezbędny do rozliczenia zaliczki nie krótszy niż 4 miesiące".

W praktyce oznaczało to najczęściej, że rolnik-beneficjent ponosił spore koszty na opłacanie np. gwarancji ubezpieczeniowej. Od podpisania umowy o przyznaniu dotacji do pełnego rozliczenia wniosku o płatność mogą bowiem minąć nawet 2 lata.
PROW, ASF, PROW 2014-2020, ministerstwo rolnictwa, Komisja Europejska

Bruksela zatwierdziła zmiany w PROW

Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła szereg zmian w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a wdrożenie reform nastąpi w pierwszej połowie 2017 roku. "Decyzją wykonawczą C(2016)8568 z dnia 09.12.2016 r....

"Szczególnie ma to znaczenie w przypadku, gdy beneficjent po zawarciu umowy o przyznaniu pomocy dopiero przygotowuje inwestycję, a środki z tytułu zaliczki będą mu potrzebne np. dopiero po upływie roku. Konieczność ponoszenia wysokich kosztów uzyskania gwarancji na tak długi czas powoduje mniejsze od oczekiwanego zainteresowanie beneficjentów ubieganiem się o zaliczkę" - czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia (jest on w fazie konsultacji społecznych.

Dlatego skrócony zostanie okres, przez jaki obowiązkowo ma być wystawione zabezpieczenie. Początkową datą ma być nie dzień zawarcia umowy o wsparcie, lecz dzień wystawienia dokumentu potwierdzającego ustanowienie zabezpieczenia.

Gdy rolnik pozyska dofinansowanie na nowy ciągnik i podpisze umowę na to wsparcie z opcją zaliczki, obecnie już od tego momentu musi ponosić koszty zabezpieczenia (np. opłacając gwarancję ubezpieczeniową).

Po wejściu w życie nowych przepisów stanie się tak dopiero, gdy gospodarz będzie gotowy do zakupu i potrzebował gotówki z tytułu zaliczki na poczet dofinansowania z PROW. Wówczas postara się o zabezpieczenie i dopiero od dnia jego potwierdzenia będzie ponosił koszty z tym związane.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu