Szybkie płatności internetowe dostępne dla płatników KRUS

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-04-2018,15:10 Aktualizacja: 09-04-2018,15:24
A A A

Rolnicy odprowadzający składki z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego do KRUS, już w najbliższym kwartale będą mogli skorzystać z "e-składki KRUS" - poinformowała w poniedziałek Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Jest to nowe narzędzie oparte o usługę szybkich płatności internetowych Paybynet. Według KIR, płatności online typu pay-by-link realizowane w ramach tej usługi są wygodną, szybką i bezpieczną metodą realizacji transakcji, od lat doskonale znaną klientom polskich e-sklepów.

ubezpieczenie zdrowotne rolników, składki rolnicze, krus, powierzchnia gospodarstwa rolnego

Rolnicze składki. KRUS ostrzega przed płaceniem odsetek

Do końca marca można poinformować KRUS o niezgłoszonych w terminie zmianach w gospodarstwach, mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wówczas obędzie się bez konsekwencji wynikających z nowych przepisów....

"E-składka KRUS", która została uruchumionia na początku kwietnia będzie dostępna dla wszystkich użytkowników Portalu eKRUS.gov.pl, świadczącego usługi on-line dla ubezpieczonych w tym systemie i zgłoszonych do ubezpieczenia członków ich rodzin.

Uruchomienie e-składki jest efektem współpracy Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR) z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

- Rolnicy już od pewnego czasu mają zdalny dostęp m.in. do swoich danych ewidencyjnych, przebiegu historii ubezpieczenia, wykazu składek, ich bieżącej wysokości, informacji o zbliżających się terminach płatności poprzez Portal eKRUS - poinformował Karol Tomczak, wicedyrektor Biura Informatyki i Telekomunikacji KRUS.

- Uruchomienie płatności internetowych to ważny etap w rozszerzeniu pakietu usług on-line dla ubezpieczonych w KRUS, a także, co istotne z naszej perspektywy, możliwość sukcesywnego odejścia od opracowania, druku i wysyłki, kosztownych i pracochłonnych blankietów papierowych - podkreślił wicedyrektor.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, krus, zeznania podatkowe, Formularz PIT-40A, emeryci i renciści

KRUS przesyła PIT-y. Kogo nie rozliczy?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wyśle do końca lutego do emerytów i rencistów formularz PIT-40A (roczne obliczenie podatku dochodowego od pobieranych z KRUS w 2017 r. emerytur i rent) lub PIT-11A (informację o dochodach...

- Z punktu widzenia płatnika ważne jest, że w usłudze Paybynet wszystkie pola niezbędne do wykonania przelewu są wypełniane automatycznie, co eliminuje możliwość popełnienia błędu przy wprowadzaniu danych - tłumaczy Przemysław Soboń z KIR.

Jego zdaniem, warto podkreślić, że taki przelew wykonywany jest bezpośrednio z konta płatnika na właściwy rachunek KRUS, bez kierowania pieniędzy na konto instytucji pośredniczącej, co istotnie zwiększa bezpieczeństwo transakcji.

Składki na ubezpieczenie społeczne rolników opłacane są kwartalnie, a termin płatności przypada na ostatni dzień pierwszego miesiąca danego kwartału. Płatność dokonywana jest w pojedynczej transakcji, a następnie rozksięgowana w KRUS odpowiednio na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe.

Płatnicy będą mogli skorzystać z nowej opcji płatności już w najbliższym terminie odprowadzenia składki za II kwartał, czyli do 30 kwietnia.

zasiłek chorobowy, krus, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, niezdolność do pracy

Zasiłki chorobowe dla rolników. KRUS wyjaśnia zawiłości

Zasiłki chorobowe w podstawowym okresie (nie dłużej niż przez 180 dni) przyznawane są na podstawie zaświadczeń lekarskich wystawianych w formie elektronicznej (e-ZLA) lub papierowej (na formularzu ZUS-ZLA) - przypomina Kasa...

Poza składkami z tytułu ubezpieczenia społecznego, można będzie również dokonać płatności z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego oraz uregulować ewentualne zadłużenie, dostosowując kwotę płatności do bieżących możliwości zobowiązanego.

Płatności internetowe dla użytkowników "e-składki KRUS" obsługuje KIR, kluczowy podmiot infrastruktury polskiego sektora płatniczego. Z płatności Paybynet korzysta ponad 250 banków spółdzielczych, z których korzystają ubezpieczeni w KRUS.

Lista banków umożliwiających swoim klientom korzystanie z Paybynet stale się rozszerza (aktualna lista jest dostępna pod tym linkiem: http://www.paybynet.pl/dla-internauty/sprawdz-swoj-bank/.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu