KRUS przesyła PIT-y. Kogo nie rozliczy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-01-2018,11:30 Aktualizacja: 14-01-2018,11:46
A A A

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wyśle do końca lutego do emerytów i rencistów formularz PIT-40A (roczne obliczenie podatku dochodowego od pobieranych z KRUS w 2017 r. emerytur i rent) lub PIT-11A (informację o dochodach uzyskanych z tytułu pobieranych świadczeń).

"W zdecydowanej większości przypadków Kasa wystawi PIT-40A i tym samym rozliczy podatek dochodowy za emeryta lub rencistę" - zapewnia KRUS w corocznym komunikacie.

zasiłek chorobowy, krus, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, niezdolność do pracy

Zasiłki chorobowe dla rolników. KRUS wyjaśnia zawiłości

Zasiłki chorobowe w podstawowym okresie (nie dłużej niż przez 180 dni) przyznawane są na podstawie zaświadczeń lekarskich wystawianych w formie elektronicznej (e-ZLA) lub papierowej (na formularzu ZUS-ZLA) - przypomina Kasa...

"Osoba, która otrzyma ww. formularz i poza świadczeniami emerytalno-rentowymi wypłacanymi z Kasy w 2017 r. nie osiągnęła innego przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dochód z gospodarstwa rolnego nie wchodzi do tego przychodu) - nie ma obowiązku składania w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego" - czytamy dalej w informacji.

Nic nie zmienia się, gdy świadczeniobiorca chce skorzystać z ulg podatkowych, bądź z rozliczenia podatku razem z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych). Wówczas sam składa zeznanie podatkowe (PIT-36 lub PIT-37) we właściwym urzędzie skarbowym (w formie papierowej lub drogą elektroniczną).

Trzeba pamiętać, aby zrobić to do 30 kwietnia. W zeznaniu należy uwzględnić przychód osiągnięty w 2017 r. z tytułu pobierania świadczeń emerytalno-rentowych z kasy.

Takie zeznania, bądź oświadczenie na druku PIT-OP w urzędzie skarbowym składają również emeryci/renciści, którzy chcą wnioskować o przekazanie 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Składki na ubezpieczenie społeczne rolników, ubezpieczenie rolników, krus, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Rząd nie podniesie gwałtownie składek na KRUS

KRUS nie jest przywilejem dla ludzi żyjących na wsi, jest to swego rodzaju wyrównanie dla tych, którzy zarabiają mniej. Nie nawołujmy więc do gwałtownego podnoszenia składek na KRUS - apelował w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Szef...

Samodzielnie rozliczyć się z fiskusem muszą także (na formularzu PIT-36 lub PIT-37) emeryci i renciści, do których kasa wyśle PIT-11A. A dzieje się tak, gdy w kontekście świadczeniobiorcy wystąpi chociaż jedna z sytuacji:

  • w 2017 r. emeryturę lub rentę wypłacała jednostka organizacyjna KRUS, a następnie jednostka organizacyjna ZUS lub odwrotnie
  • kasa realizowała w danym roku podatkowym ulgę podatkową udzieloną przez urząd skarbowy
  • kasa obniżała wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w związku ze złożonym przez emeryta lub rencistę oświadczeniem o wspólnym opodatkowaniu dochodów z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci (chyba, że takie oświadczenie emeryt lub rencista wycofał w 2017 r.),
  • nie pobierano zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Warto pamiętać o kwocie wolnej od podatku, wynoszącej obecnie 6600 zł. Chodzi o potencjalnie najuboższych emerytów i rencistów, których roczny przychód, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (ze wszystkich źródeł) nie przekroczył w 2017 r. wspomnianej kwoty.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu