Rząd przyjął projekt założeń dotyczący finansowania wsi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-02-2020,13:10 Aktualizacja: 11-02-2020,13:14
A A A

Rada Ministrów przyjęła we wtorek założenia Programowania Rozwoju Obszarów Wiejskich ze Środków Europejskich na lata 2021-2027. Projekt przygotowało ministerstwo rolnictwa.

"W dokumencie przedstawiono możliwości finansowania rozwoju wsi i obszarów wiejskich oraz sektora rolno-spożywczego ze środków UE na lata 2021-2027, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i Polityki Spójności" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

jan krzysztof ardanowski, rozwój rolnictwa, produkcja żywności

Minister nie sądził, że doczeka takich czasów. Nakręcają ludzi na rolników

- Rolnikom należy się szacunek, ale rolnicy muszą tłumaczyć społeczeństwu, jaka jest ich rola - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Wskazał, że rolnictwo jest fałszywie przedstawiane jako dział gospodarki, który szkodzi...

Przypomniano, że na Wspólną Politykę Rolną (WPR) dla wszystkich krajów członkowskich KE zaproponowała 365 mld euro. Na płatności bezpośrednie i interwencje rynkowe przewidziano 286,2 mld euro, a na rozwój obszarów wiejskich 78,8 mld euro.

Proponowane środki dla Polski w ramach WPR na lata 2021-2027 to 30,6 mld euro (w cenach bieżących), a na politykę spójności to 64,4 mld euro (w cenach z 2018 r.). Dla wszystkich krajów Wspólnoty na Politykę Spójności ma być 330,6 mld euro.

Nowe działania w ramach WPR będą koncentrowały się na wspieraniu rozwoju sektora rolno-spożywczego oraz ocenie jego oddziaływania na klimat i środowisko, ze szczególnym uwzględnieniem ich ochrony.

W ocenie ministerstwa "sprostanie oczekiwaniom Komisji Europejskiej, związanym z realizacją przez rolnictwo celów środowiskowo-klimatycznych, będzie wymagało przeznaczenia na ten cel większej niż dziś części WPR. Dlatego rozwój obszarów wiejskich po 2020 r. wymaga istotnego wsparcia pozostałych środków europejskich, w tym w szczególności z Polityki Spójności".

Na obszarach wiejskich ze środków Polityki Spójności będą potrzebne m.in. inwestycje dotyczące: gospodarowania wodą (magazynowanie, retencja, itp.); gospodarki odpadami i ściekami; infrastruktury umożliwiającej rozwój przedsiębiorczości i powstawanie nowych miejsc pracy (transport, energia, Internet, itp.)

W negocjacjach na forum unijnym Polska zabiega o zwiększenie budżetu w ramach obu polityk.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu