RPP zostawiła stopy procentowe na tym samym poziomie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-01-2016,15:15 Aktualizacja: 14-01-2016,15:35
A A A

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformowano w komunikacie po zakończeniu dwudniowego posiedzenia. To decyzja zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

Stopa referencyjna pozostanie w wysokości 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., a redyskonta weksli 1,75 proc. Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obniżając wszystkie o 50 punktów bazowych.

pieniądze, podatek bankowy, uchwała, sejm

Podatek bankowy ze stawką 0,44 proc. rocznie uchwalony

Od lutego 2016 r., m.in. banki i firmy ubezpieczeniowe będą obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów - we wtorek Sejm uchwalił ustawę o podatku od niektórych instytucji finansowych autorstwa...

Rada Polityki Pieniężnej obradowała jeszcze w starym składzie i było to najprawdopodobniej ostatnie takie posiedzenie. W środę w Senacie wybrano trzech nowych członków tego gremium - Marka Chrzanowskiego, Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. Zastąpią oni wybranych przez Senat w 2010 r.: Andrzeja Rzońcę, Jana Winieckiego oraz Jerzego Hausnera, których kadencje wygasają 24 stycznia.

20 stycznia wygasają kadencje dwóch z trzech członków RPP powołanych przez Sejm - Andrzeja Bratkowskiego oraz Elżbiety Chojny-Duch. Na ich miejsce zostaną zapewne wybrani zgłoszeni w Sejmie przez klub PiS: prof. Grażyna Ancyparowicz z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej i Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Posłowie PO zgłosili natomiast prof. Cezarego Wójcika z SGH, a kluby Nowoczesnej i PSL prof. Stanisława Gomułkę. Głosowanie prawdopodobnie w piątek, ale wybrani niemal na pewno zostaną kandydaci PiS.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu