Rolnicy skarżyli się na aplikację przy składaniu wniosków. Mamy odpowiedź ministerstwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-08-2023,9:00 Aktualizacja: 28-08-2023,2:28
A A A

Resort rolnictwa nie zgadza się ze stwierdzeniem, że wielu rolników spotkało się z poważnymi trudnościami w procesie składania wniosków o dopłaty do sprzedanych zbóż i rzepaku.

Wnioski o ten rodzaj wsparcia można było złożyć do 31 lipca br. za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Po zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych składano wnioski, do których należało dołączyć faktury VAT potwierdzające sprzedaż zbóż/kukurydzy lub oleistych.

minister, telus, spotkanie, opzzrior, dopłaty, transport, zboże

Telus: jak dotąd nie ma zgody Komisji Europejskiej na dopłaty do transportu zboża

Nie ma jak dotąd zgody Komisji Europejskiej na dopłaty do transportu zboża – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Dodał, że zrealizowano 13 z 16 postulatów sformułowanych w porozumieniu z...

Izby chciały przywrócenia terminu

W ocenie samorządu rolniczego liczne problemy techniczne w aplikacji znacznie utrudniły lub wręcz uniemożliwiły przekazywanie wniosków.

„Większość rolników zauważyła, że aplikacja do składania wniosków regularnie się zawieszała lub wyrzucała ich z systemu. Wielu z nich straciło mnóstwo czasu na próby założenia dokumentów, które kończyły się fiaskiem ze względu na te techniczne niedogodności. Tego rodzaju przeciwności są szczególnie niefortunne, biorąc pod uwagę okres żniwny” – wskazywały izby rolnicze.

Domagały się przywrócenia terminu na złożenie wniosków w ramach tego wsparcia.

Do aplikacji dołączono instrukcję

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski przywołał informacje otrzymaną z ARiMR, z której wynika, że aplikacja była projektowana i budowana w taki sposób, aby przy spełnieniu wymogów prawnych, jej obsługa w celu wypełnienia i złożenia wniosku wraz z załącznikami w postaci faktur wymagała od rolników jak najmniejszych nakładów pracy.

samorząd rolniczy, resort rolnictwa, ministerstwo, mrirw, rynek mleka, ceny mleka, dopłaty do krów

Resort: dodatkowe dopłaty do krów mogłyby doprowadzić do obniżek cen skupu mleka

Postulowane wprowadzenie dodatkowych dopłat do krów mlecznych może jeszcze bardziej pobudzić dostawy mleka do skupu, a w efekcie przyczynić się do dalszego spadku jego cen. Alternatywnie, dopłaty mogłyby zostać „przechwycone”...

„Na stronie internetowej ARiMR dostępna była także instrukcja wypełniania wniosku, w której zawarte zostały informacje na temat działania aplikacji, sposoby logowania i wypełniania wniosku, jak i składania zmian do wniosku. W przypadku pojawienia się problemów ze złożeniem wniosków, rolnicy mogli uzyskać szczegółowe wyjaśniania zarówno w biurach powiatowych, oddziałach regionalnych, jak i w centrali Agencji” – przekonuje Kowalski.

Wystarczyło zaktualizować przeglądarkę

Według niego, problemy jakie zgłaszane były do ARiMR, związane były z logowaniem do Platformy Usług Elektronicznych, co do którego wyjaśnienie zostało opisane we wspomnianej instrukcji. Do zgłaszanych problemów należeć miał także brak możliwości dodania skanu faktury, który - jak zapewnia wiceminister – po kontakcie z rolnikiem okazywał się problemem związanym z konfiguracją stacji roboczej rolnika lub z dostępem do sieci internetowej. Jak dodaje Kowalski, po zmianie podłączenia z sieci internetowej na połączenie przez kabel internetowy lub aktualizacji przeglądarki internetowej i wyczyszczeniu tzw. plików „cookies”, kłopot z dodaniem skanu faktury nie występował.

krir, samorząd rolniczy, izby rolnicze, pszenica, dopłaty, wsparcie, arimr, wnioski, termin, nabór

Nie wszyscy chętni rolnicy skorzystali z dopłat do pszenicy. Niektórzy "zderzyli się" z systemem ARiMR

Na wniosek rolników reprezentująca ich Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła 3 sierpnia do ministra rolnictwa Roberta Telusa o przywrócenie terminu składania wniosków o pomoc dla producentów pszenicy. Chodzi o tych...

UE ograniczyła terminy płatności

„Mając na uwadze liczbę złożonych wniosków, trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że wielu rolników spotkało się z niezwykłymi trudnościami w procesie składania wniosków, a liczne techniczne utrudnienia w aplikacji online znacznie utrudniły lub wręcz uniemożliwiły składanie wniosków. Aplikacja działała już od 1 czerwca 2023 r., a zatem przez dwa miesiące. Niemniej jednak oczywistym jest, że ze względu na wprowadzane zmiany zarówno w zasadach pomocy, jak i wdrażanie innych schematów pomocowych, konieczne były krótkie wyłączenia systemu na prace serwisowe, o czym jednak użytkownicy byli z wyprzedzeniem informowani komunikatami” – ocenia wiceszef resortu rolnictwa.

Zwrócił ponadto uwagę, że na podstawie rozporządzenia Komisji (UE) 2023/739, udostępnione Polsce środki w wysokości 29,5 mln euro, kwalifikują się do pomocy unijnej tylko wtedy, gdy płatności zostaną dokonane przed dniem 30 września 2023 r., a środki w wysokości 39,33 mln euro kwalifikują się do pomocy unijnej tylko wtedy, gdy płatności zostaną dokonane przed dniem 31 grudnia 2023 r.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu