Rolnicy mają problemy z e-wnioskami o dopłaty. KRIR interweniuje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-05-2017,12:30 Aktualizacja: 13-05-2017,12:57
A A A

Kilkanaście dni (termin wydłużono do końca maja) zostało na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie. Rolnicy skarżą się tymczasem na problemy z działaniem aplikacji e-wniosek.

Gospodarze zgłaszają masowo swoje uwagi Krajowej Radzie Izb Rolniczych, która już wystąpiła do ministra rolnictwa z prośbą o interwencję w tej sprawie.

Według rolniczego samorządu potencjalni beneficjenci przekonują, że procedura składania elektronicznych dokumentów o dopłaty bezpośrednie za pomocą aplikacji e-wniosek jest skomplikowana i czasochłonna.

płatności bezpośrednie, dopłaty bezpośrednie, arimr, wypłata dopłat, system informatyczny arimr, wypłata dopłat

Wnioski o dopłaty bezpośrednie można składać do końca maja

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa podjął decyzję o przedłużeniu do końca maja terminu składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich oraz obszarowych - poinformowało resort w komunikacie. "Minister rolnictwa i rozwoju wsi...

"Występuje także wiele błędów, których nie można skorygować w aplikacji. Ponadto, zdarzają się problemy z logowaniem, zatwierdzaniem i częstym wylogowywaniem z systemu" - wymienia KRIR.

Zarząd izby zwraca też uwagę na to, że choć składanie wniosków przez internet za pomocą wspomnianej aplikacji jest możliwe od 2011 r., to niewielu rolników z niej korzysta.

"W związku z tym, zwrócono się o odpowiednie modyfikacje aplikacji e-wniosek w celu jej uproszczenia i zwiększenia przejrzystości dla rolników, zwłaszcza w kontekście obowiązku nałożonego przez KE na państwa członkowskie dotyczącego systematycznego wdrażania tzw. geoprzestrzennego wniosku, który w 2018 r. powinien wynieść 100 proc. (tzn. obszar zatwierdzony dla wszystkich beneficjentów)” – opisuje KRIR.

Przyjmująca wnioski Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa chwali się tymczasem na swoim portalu, że "w tym roku w aplikacji wprowadzono szereg udogodnień, dzięki czemu złożenie wniosku jest jeszcze łatwiejsze”

Chodzi m.in, o to, że "łatwiej będzie uzyskać dostęp do systemu teleinformatycznego ARiMR, który umożliwia złożenie wniosku on-line. Rolnik, aby uzyskać dostęp do e-wniosku, musi wpisać numer ewidencyjny gospodarstwa, osiem ostatnich cyfr rachunku bankowego oraz kwotę ostatniej płatności otrzymanej z Agencji w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku”.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu