Wnioski o dopłaty bezpośrednie można składać do końca maja

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2017,17:25 Aktualizacja: 12-05-2017,22:20
A A A

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa podjął decyzję o przedłużeniu do końca maja terminu składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich oraz obszarowych - poinformowało resort w komunikacie.

"Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel podjął decyzję o przedłużeniu terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz obszarowych w ramach PROW 2014-2020 oraz PROW 2007-2013 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych, ONW - dopłaty dla gospodarstw mających trudne warunki gospodarowania, zalesieniowych oraz rolnośrodowiskowych) do dnia 31 maja 2017 roku" - informuje ministerstwo.

płatności bezpośrednie, dopłaty bezpośrednie, arimr, wypłata dopłat, system informatyczny arimr, wypłata dopłat

Jurgiel zawinił, rolnicy stracą? Zamieszanie z wypłatą dopłat

PiS sprawi rolnikom przykrą niespodziankę. Prawdopodobnie nie wypłaci w obiecanym terminie zaległych dopłat za 2016 r., a także tych za 2017 r. 1 mln 350 tys. rolników może nie dostać dopłat obszarowych za 2017 r. – alarmuje piątkowa...

Jak dodano, decyzja o przedłużeniu terminu została podjęta na wniosek "rolników oraz organizacji i instytucji działających na rzecz rolników".

Resort poinformował ponadto, że projekt odpowiedniego rozporządzenia ministra rolnictwa został już skierowany do konsultacji i uzgodnień. "Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje o jak najszybsze składanie wniosków" - zaznaczono w piśmie.

W czwartek Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa zapewnił, że wszystkie dopłaty bezpośrednie za 2016, także rolno-środowiskowo-klimatyczne za ubiegły rok zostaną wypłacone do końca czerwca.

Przyznał jednak, że są problemy z wypłatą płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, czyli dopłat rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz z tzw. dopłat ONW.

- Od 10 maja po wdrożeniu systemu informatycznego, przyznaję były tu pewne problemy związane z modułowym wdrażaniem, ale miejmy miarę problemów do skali wypłaconych płatności. Pracownicy biur powiatowych ARiMR przeprowadzają kontrole administracyjne wniosków, a po ich zakończeniu kierownicy biur powiatowych wydadzą decyzje w sprawie przyznania tych płatności. Szacuje się, że wszystkie decyzje zostaną wydane do 20 czerwca 2017 r. i przelewy zostaną zrealizowane do końca czerwca 2017 r. - powiedział polityk.  

dopłaty, wyrównanie dopłat, Ryszard Zarudzki, WPR, pieniądze, rolnictwo

Wyrównanie dopłat? O tym polscy rolnicy mogą zapomnieć

Przyszła polityka rolna UE, która będzie wdrażana wraz z nowym budżetem od 2020 r., musi stwarzać unijnym producentom równe warunki - przekonywał w Brukseli wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Eksperci uważają, że na...

Mówił, że do czwartku wypłaty dopłat ONW wyniosły 1,19 mld zł co stanowi 90,7 proc. szacowanej kwoty płatności. Jeżeli chodzi o płatności rolno-środowiskowe z PROW 2007-2013 (tj. zaległych zobowiązań) ARiMR przekazała rolnikom ponad 528 mln zł (73 proc. kwoty), a w ramach nowych płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz dopłat dla rolnictwa ekologicznego (PROW 2014-2020) - szacuje się, odpowiednio, 330 mln oraz 156 mln zł.

Dodał, że o takie dopłaty starało się prawie 25 tys. rolników i 7,7 tys. w ramach rolnictwa ekologicznego. Wiceminister poinformował, że do 11 maja wnioski o dopłaty za 2017 r. złożyło 885 tys. rolników, czyli 65 proc. potencjalnych beneficjentów.

- Wdrożenie funkcjonalności, umożliwiających przeprowadzenie kontroli administracyjnej, jest planowane na 31 lipca, trwają uzgodnienia w zakresie wdrożenia terminu funkcjonalności umożliwiającej realizację płatności obszarowych w ramach PROW od 16 października 2017 r. - powiedział wiceszef resortu rolnictwa.

Zarudzki zaznaczył, że agencja zapewnia, iż od połowy października będzie gotowa do wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich na 2017 r. Jak mówił, w tym roku prawdopodobnie będą one na poziomie 50 proc. dopłat.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt