Podpisano pierwsze umowy w ramach PROW 2014-2020. Wieś tylko zyska

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2017,13:30 Aktualizacja: 24-05-2017,14:01
A A A

W środę w Urzędzie Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu podpisano pierwszych 15 umów w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dokumenty dotyczą głównie działalności gospodarczej, budowy infrastruktury rekreacyjnej i kulturalnej.

Środki zostały rozdysponowane nie przez władze województwa, a lokalne grupy działania. Pieniądze trafią do małych miast oraz wsi w województwie kujawsko-pomorskim.

podsumowanie wyników oceny bydła mlecznego 2016 r.

Najlepsi hodowcy bydła Pomorza i Kujaw. Podsumowano 2016 roku

Przeciętna wydajność ocenianych krów w Polsce w ubiegłym roku wzrosła w porównaniu z 2015 r. o 94 kg mleka i wyniosła 7865 kg. Jednocześnie zwiększyła się liczba krów objętych oceną wartości użytkowej o blisko 15 tys. sztuk i...

- Jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które w takiej skali zdecydowało się zastosować mechanizm rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność - tak na wsi, jak i w miastach. Dość powiedzieć, że w całej perspektywie finansowania unijnego na lata 2014-2020 przeznaczyliśmy pół miliarda zł do dyspozycji lokalnych grup działania, z łącznej puli 2 miliardów. To bardzo dużo - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa.

Lokalne grupy działania są stowarzyszeniami, w ramach których działają mieszkańcy, organizacje pozarządowe, ale również samorządy.

Razem z samorządem wojewódzkim mają one wdrażać instrumenty finansowane ze środków z UE "Rozwój lokalny kierowany przez społeczność".

Środki, którymi dysponują, pochodzą z PROW, a także Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz PO Rybactwo i Morze.

oze, kujawy i pomorze, energia słoneczna, dystrybucja energii z oze, mikroinstalacje oze

Na Kujawach i Pomorzu stawiają na energię słoneczną

Trwa nabór wniosków w konkursach o dofinansowanie projektów dotyczących produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. ...

Kwota wsparcia w ramach pierwszych 15 umów podpisanych w Toruniu wyniosła ok. 2,1 mln zł. Z tych środków wybudowane zostaną m.in. świetlice wiejskie w Ostrowie i Turzynie, a także infrastruktura rekreacyjna w Kcyni oraz Nakle nad Notecią.

Dodatkowo wsparcie otrzymali mieszkańcy powiatów nakielskiego i toruńskiego, którzy zamierzają podjąć bądź rozwinąć już istniejącą działalność gospodarczą.

W ramach programu LEADER lokalne społeczności mają do wykorzystania 172 mln zł. Czternaście lokalnych grup działania ogłosiło 34 nabory wniosków w ramach PROW, a łączna suma do rozdysponowania to 36,6 mln zł.

- Idea funkcjonowania LGD zakłada, że to, co często jest niewidoczne z poziomu Urzędu Marszałkowskiego, a nawet powiatów i gmin, a jest cenne, musi mieć również możliwość wsparcia i dofinansowania. Bardzo się cieszę, że podpisujemy pierwsze umowy w ramach PROW, które dotyczą mikroprojektów - niewielkich, ale znaczących z punktu widzenia społeczności lokalnej - dodał marszałek Całbecki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"