Pieniądze znów czekają na rolników poszkodowanych przez klęski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: ARiMR (em) | redakcja@agropolska.pl
10-12-2017,9:00 Aktualizacja: 19-12-2017,14:46
A A A

Jeszcze tylko do 29 grudnia rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi, mogą składać w ARiMR kolejne wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa.

Jest to wsparcie na operacje typu "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej", poddziałanie "Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" finansowane z budżetu PROW 2014-2020.

dopłaty bezpośrednie, internet, wnioski o dpołaty przez internet, prawo, ustawa

Wnioski o dopłaty będą przyjmowane drogą elektroniczną

Od 2018 r. wnioski o dopłaty bezpośrednie, jak i o wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich będą musiały być składane elektronicznie. Do prac rządowych został skierowany stosowny projekt przygotowany przez resort rolnictwa....

Poprzednie nabory wniosków odbyły się w dniach 4-18 września, 5-18 października oraz 6-20 listopada. Umożliwiło to ubieganie się o pomoc finansową możliwe dużej liczbie rolników poszkodowanych w tegorocznych kataklizmach. Gospodarze, którzy nie zdążyli jeszcze złożyć dokumentów o wsparcie mogą zrobić to zatem teraz.  

Wnioski można dostarczać do oddziałów regionalnych ARiMR za pośrednictwem biur powiatowych lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową nadaną w placówce Poczty Polskiej do właściwego oddziału regionalnego.

O przyznanie wsparcia mogą starać się rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna.

dopłaty bezpośrednie, wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, ceny płodów rolnych, ceny skupu

Finiszuje wypłata zaliczek. Większość rolników dostało już pieniądze

Do 16 listopada zaliczki z tytułu dopłat bezpośrednich za 2017 rok dostało ponad 1 miliona 159 tysięcy rolników, którym wypłacono przeszło 7 z ponad 10 miliardów złotych przewidzianych na ten cel.   - Od 16 października...

Przyznanie pomocy uzależnione będzie od powstania w gospodarstwie szkód spowodowanych przynajmniej przez jedną z wymienionych klęsk, jeżeli miały miejsce w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie wsparci lub w roku poprzedzającym.

Maksymalna kwota pomocy, jaką może otrzymać gospodarz w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 wynosi do 300 tys. zł, ale nie może przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Na podstawie oszacowanej wartości szkód w gospodarstwie, którego odtworzenia dotyczy dokument o przyznanie wsparcia określana jest wysokość pomocy, jaką może otrzymać rolnik z uwzględnieniem wcześniej wskazanego limitu na gospodarstwo i beneficjenta.

Jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wówczas wysokość pomocy pomniejsza się o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu ubezpieczenia.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu