Oświadczenia od rolników płyną do agencji. Zostało jeszcze 10 dni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-03-2018,8:15 Aktualizacja: 06-03-2018,8:30
A A A

Do poniedziałku rolnicy złożyli ok. 80 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie - poinformowała Maria Fajger, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Maria. Agencja ocenia, że oświadczenia może złożyć do 600 tys. rolników.

Od 15 lutego do 14 marca rolnicy mogą składać w biurach powiatowych ARiMR oświadczenia o braku zmian we wniosku o dopłaty bezpośrednie w stosunku do ubiegłego roku. Oznacza to, że dokument można dostarczyć tylko w ciągu najbliższych 10 dni.

płatności na 2017 rok, e-wnioski, arimr, oświadczenia w sprawie dopłat, wsparcie dla rolnictwa

Rolnicy mogą składać specjalne oświadczenie w sprawie płatności

Jeżeli dane we wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 są aktualne także i w tym roku, to rolnik nie musi składać e-wniosku, ale specjalne oświadczenie - informuje ARiMR. "Do dnia 14 marca w przypadku, gdy dane z wniosku i...

- Ok. 80 tys. rolników zgłosiło już oświadczenia do biur powiatowych - powiedziała Fajfer w trakcie poniedziałkowej konferencji "Jak Wspólna Polityka Rolna wpływa na zmiany w polskim rolnictwie oraz wspiera rozwój obszarów wiejskich". Dodała, że w ostatnich dniach, zapewne więcej rolników skorzysta z tej uproszczonej formy ubiegania się o dopłaty.

- Takich wniosków może być ok. 600 tys. - powiedziała szefowa agencji. Zaznaczyła, że dokładną liczbę gospodarzy, którzy mogą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie dla małych gospodarstw, poznamy dopiero w przyszłym roku.

- W 2015 roku, od kiedy rolnicy mogą korzystać z uproszczonej formy dla małych gospodarstw (...) zgłosiło się 770 tys. gospodarstw - na 1 mln 340 tys. uprawnionych do dopłat. W ostatniej kampanii w 2017 r. liczba małych gospodarstw spadła do 660 tys. - dodała prezes.

Niedawno Sejm znowelizował przepisy dotyczące dopłat bezpośrednich, w których znajdują się przepisy dotyczące e-wniosków. Według nowych regulacji odzwierciedlających unijne prawo, 100 proc. wniosków o m.in. dopłaty bezpośrednie musi być złożone w formie elektronicznej.

dopłaty, wnioski o dopłaty przez internet, ARiMR, pieniądze, internet

Uruchomiono wersję demonstracyjną e-wniosku o dopłaty bezpośrednie

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła w poniedziałek, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wersję demonstracyjną e-wniosku o dopłaty bezpośrednie. Od tego roku wszyscy rolnicy składają wnioski drogą elektroniczną....

Dotychczas w Polsce przesyłanie wniosków przez internet było mało popularne. W ubiegłym roku dokumenty złożyło jedynie 11 tys. rolników, czyli ok. 1 proc. ogółu beneficjentów. Dlatego w tym roku część rolników może przekazać zamiast wniosku oświadczenie, dotyczy to rolników działających w systemie małych gospodarstw.

Oświadczenie może złożyć jedynie rolnik, który we wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 deklarował powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha i ubiegał się wyłącznie o: jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu; dopłatę dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi (tzw. ONW); wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013); premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020).

Oświadczenie musi zostać złożone w wersji papierowej, osobiście lub przez osobę trzecią w biurze powiatowym ARiMR lub listownie za pośrednictwem poczty (w tym przypadku za datę wpływu do agencji uznaje się datę stempla pocztowego).
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu