Na złożenie wniosków są tylko cztery dni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
10-12-2015,9:15 Aktualizacja: 10-12-2015,9:59
A A A

Od 10 do 14 grudnia producenci trzody chlewnej z obszaru objętego programem bioasekuracji oraz hodowcy ryb słodkowodnych, którzy ponieśli straty w wyniku suszy, mogą składać wnioski o pomoc w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Tak krótki termin przyjmowania wniosków wynika z dwóch powodów. ARiMR mogła bowiem rozpocząć nabór wniosków o to wsparcie dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw znowelizowanego rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego zakres i sposób realizacji niektórych jej zadań, co nastąpiło to 9 grudnia. Po drugie agencja chce do końca roku wypłacić poszkodowanym pieniądze.

producenci trzody chlewnej, jacek bogucki, krajowa rada izb rolniczych

Polska będzie wnioskować o dopłaty do eksportu wieprzowiny

Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa oświadczył, że Polska będzie wnioskować o unijne dopłaty do eksportu wieprzowiny. Jego zdaniem program dopłat do prywatnego przechowywania tego mięsa, który ruszy 4 stycznia nie wystarczy do stabilizacji...

W wyniku zmian rozporządzeń dotyczących zakresu i realizacji zadań ARiMR producenci trzody chlewnej z czterech powiatów Podlasia (bez względu na liczbę utrzymywanych świń) mogą liczyć na wsparcie w formie pomocy de minimis w rolnictwie. Oznacza to, że jej wysokość nie może przekroczyć równowartości 15 tys. euro dla każdego producenta.

Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje na swojej stronie internetowej, że producenci trzody chlewnej "otrzymają refundacje wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu niezbędnego do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz niezbędnych produktów lub środków do przeprowadzenia tych zabiegów, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych".

Z kolei - jak donosi agencja - "podatnicy podatku rolnego rolników, którzy w 2015 r. prowadzili chów i hodowlę ryb słodkowodnych na obszarze gmin, w których wystąpiła susza w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich mogą liczyć na pomoc w wysokości 300 zł na 1 ha zarybionych stawów rybnych w formule pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury. To oznacza, że wysokość pomocy nie będzie mogła przekroczyć równowartości 30 tys. euro".

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu