Miastowi zazdroszczą rolnikom KRUS. Ale emerytur już chyba nie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-10-2020,10:00 Aktualizacja: 09-10-2020,11:23
A A A

Przepaść - tak można podsumować utrzymującą się różnicę między wysokością świadczeń emerytalno-rentowych rolników i osób z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym półroczu 2020 r. w Polsce było 9 mln 311,3 tys. emerytów i rencistów. To o 0,5 proc. więcej niż przed rokiem. Wzrost obserwowano we wszystkich województwach - od 0,1 proc. w woj. świętokrzyskim do 1 proc. w woj. opolskim.

waloryzacja emerytur i rent rolniczych, krus, świadczenia, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Kiedy zmniejszą, a kiedy zawieszą emeryturę rolnikowi?

Zmieniły się progi decydujące o zmniejszeniu lub nawet zawieszeniu emerytur i rent "dorabiającym" świadczeniobiorcom z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jak poinformowała Kasa, od 1 września zmieniły się kwoty miesięcznego...

"Emerytury i renty z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych pobierało 8 mln 218,6 tys. osób (1,1 proc. więcej niż w I półroczu 2019 r.). W ujęciu rocznym liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty zmniejszyła się o 3,2 proc. do poziomu 1 mln 92,7 tys. osób" - wyliczył GUS.

Przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w pierwszym półroczu br. wynosiła 2 tys. 425,58 zł i była o 5,2 proc. wyższa w skali roku. Wzrost odnotowano w każdym regionie - od 4,7 proc. w woj. śląskim do 5,9 proc. w woj. podkarpackim.

Znacznie niższa - aż o ponad 1 tys. złotych - jest przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych.

"W I półroczu 2020 r. wynosiła 1 tys. 363,05 zł. W skali roku była większa o 6,5 proc. Wzrost obserwowano we wszystkich województwach – od 4,6 proc. w woj. śląskim do 7,1 proc. w podkarpackim. W 9 województwach przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych była wyższa niż średnia w kraju, w tym najwyższa (podobnie jak w poprzednich okresach) w województwie śląskim (o 11,3 proc.). Najniższe emerytury i renty rolnicze wypłacono w woj. małopolskim i mazowieckim (odpowiednio o 2,5 i o 2 proc. mniejsze niż średnio w kraju)" - czytamy w opracowaniu GUS.

Rozpiętość w relacji do średniej krajowej między województwami o najwyższej i najniższej przeciętnej emeryturze i rencie brutto rolników indywidualnych zmniejszyła się w omawianym czasie i wyniosła 13,8 p. proc. (wobec 15,9 p. proc. przed rokiem).
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu