Lokalne Grupy Działania powinny przejść zmiany

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Dariusz Kucman | redakcja@agropolska.pl
19-06-2015,12:20 Aktualizacja: 19-06-2015,12:44
A A A

W Małopolsce działa 39 Lokalnych Grup Działania. To one rozdzielają pieniądze pochodzące z osi Leader w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Teraz stoją przed nowym unijnym rozdaniem.

„Leader w Małopolsce – stymulowanie rozwoju obszaru przez lokalną społeczność”, to konferencja z udziałem przedstawicieli samorządów, LGD, przedsiębiorców i ministerstw pracy oraz rolnictwa, która odbyła się z tej okazji. – Nie ulega wątpliwości, że ostatnie lata funkcjonowania programu Leader przyniosły wymierne korzyści w wymiarze społecznym. Lokalne Grupy Działania stały się ważnym partnerem jeśli chodzi o lokalne inicjatywy – mówił w czasie panelu marszałek województwa Marek Sowa.

Jednocześnie podkreślił konieczność zmian, by można było mówić o oczekiwanych efektach programu Leader oraz działalności LGD, z czym zresztą zgadzali się pozostali uczestnicy konferencji. Chodzi chociażby o często występujące uzależnienie LGD od lokalnych samorządów.

Przy okazji podsumowano dotychczasowe działanie małopolskich LGD. Jest ich tam w sumie 39 i rozdzielają m.in. pieniądze pochodzące z programu Leader. W jego ramach w całym województwie zrealizowanych zostało przeszło 3 800 projektów lokalnych na łączną kwotę przeszło 430 mln zł. Te pieniądze przysłużyły się zarówno mieszkańcom (nowe żłobki, chodniki, szkoły), jak i turystom (inwestycje w bazę wypoczynkową i tworzenie nowych atrakcji turystycznych).

W sumie zrealizowano: 168 wybudowanych lub przebudowanych budynków pełniących funkcje rekreacyjne, społeczno-kulturalne i sportowe, 258 obiektów sportowych lub miejsc rekreacji, 387 obiektów małej architektury, 285 świetlic wiejskich, 412 imprez kulturalnych, rekreacyjnych lub sportowych oraz 198 szkoleń o charakterze edukacyjnym.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu