KRUS wypłaci dodatek dopełniający. Komu przysługuje? Ile wynosi?
W maju rozpocznie się wypłata dodatku dopełniającego – informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).
„W majowych terminach płatności rent rodzinnych wypłacanych razem z rentą socjalną rozpoczynamy wypłatę nowego świadczenia pieniężnego – dodatku dopełniającego. W większości przypadków dodatek dopełniający wypłacony zostanie z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.” – przekazuje KRUS.
Kto dostanie dodatek dopełniający?
Jak precyzuje, dodatek dopełniający będzie wypłacony osobom uprawnionym do renty socjalnej wypłacanej w zbiegu z rolniczą rentą rodzinną, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

KRUS o wypłacie trzynastych emerytur – takie są zasady
„O przyznaniu dodatku poinformowaliśmy zawiadomieniem przesłanym w styczniu br. lub decyzją, jeżeli dodatek był przyznany od lutego lub później” – zaznacza Kasa.
Ile wyniesie dodatek z KRUS?
I podaje, że dodatek dopełniający po waloryzacji od marca 2025 r. wynosi 2610,72 zł brutto miesięcznie (za styczeń i luty 2025 r. – 2520 zł brutto miesięcznie).
Nie trzeba składać wniosku
„Wszystkim świadczeniobiorcom uprawnionym do zbiegu rolniczej renty rodzinnej z rentą socjalną, którzy na dzień 1 stycznia 2025 r. posiadali orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji i nadal są niezdolni do samodzielnej egzystencji, wypłacimy dodatek dopełniający z wyrównaniem za okres od 1 stycznia 2025 r. do 30 kwietnia 2025 r. Takie osoby nie muszą składać wniosku o dodatek” – wyjaśniono w komunikacie.
Dodatek zostanie pomniejszony
Zastrzeżono w nim przy tym, że Kasa osobom uprawnionym do świadczenia uzupełniającego z tytułu niezdolności do samodzielnej egzystencji kwotę wyrównania dodatku dopełniającego pomniejszy o kwotę wypłaconego świadczenia uzupełniającego.

Turnusy dla dzieci rolników – takie są daty w te wakacje
W takiej sytuacji decyduje ZUS
„Natomiast osoby, które na dzień 1 stycznia 2025 r. nie miały orzeczonej niezdolności do samodzielnej egzystencji lub niezdolność ta wygasła po tej dacie, prawo do dodatku dopełniającego mogą uzyskać wyłącznie na wniosek złożony do ZUS. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza leczącego i posiadaną dokumentację medyczną” – wskazuje dalej KRUS.
Zaznacza tu ponadto, że występuje wówczas jedynie w roli płatnika takich świadczeń, a prawo do nich rozpatruje ZUS (tak samo jak prawo do renty socjalnej).
Potrącenia – zaliczka i składka
KRUS ostrzega jednocześnie, że z kwoty dodatku dopełniającego będzie potrącana zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne.
„Mogą też być dokonywane inne potrącenia i egzekucje na takich samych zasadach, jak z renty socjalnej” – tłumaczy Kasa.
Źródło: KRUS
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś