Hodowcy trzody chlewnej starają się o miliony złotych na inwestycje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-10-2023,10:15 Aktualizacja: 24-10-2023,10:20
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podsumowała wstępnie zakończony nabór wniosków o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń” z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Wnioski były przyjmowane od 7 września do 20 października 2023 r. wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Możliwe wypłaty zaliczek

„Na podstawie złożonych dokumentów można stwierdzić, że ponad 1,3 tys. rolników ubiega się o 93,5 mln zł wsparcia. Największym zainteresowaniem wsparcie na przedsięwzięcia służące zapobieganiu ASF cieszy się w województwach: wielkopolskim (ok. 170 wniosków), mazowieckim (ok. 150 wniosków) i lubelskim (ok. 120 wniosków)” - wylicza w komunikacie ARiMR.

agencja, arimr, nabór, wnioski, dotacje, dofinansowanie, nawozy, nawozy naturalne, płyty, zbiorniki, maszyny

Dotacje na płyty, zbiorniki i maszyny do gromadzenia i aplikacji nawozów. Wkrótce rusza nabór

Od 25 października do 24 listopada będzie się można ubiegać o środki na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Jak podkreśla Agencja Restrukturyzacji i...

Jak w nim dodano, limit dofinansowania w całym okresie realizacji PS WPR 2023-2027 wynosi 100 tys., a refundacji podlega 80 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych, przy czym w przypadku inwestycji związanych z budową ogrodzenia, obowiązują osobne stawki. Rolnik na etapie składania wniosku o przyznanie pomocy mógł się ubiegać o przyznanie 50-procentowej zaliczki.

Ogrodzenie, silos, magazyn

„Pozyskane środki beneficjenci będą mogli przeznaczyć m.in. na: wykonanie ogrodzenia, utworzenie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenia do dezynfekcji, zapewnienie możliwości zdezynfekowania się osób zajmujących się obsługą świń, budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy, posadowienie silosu na paszę gotową lub zboże przeznaczone na paszę i zapewnienie utrzymywania świń odrębnie od innych zwierząt” – przypomina Agencja.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu