Dopłaty do kukurydzy - z wnioskami trzeba się pospieszyć. Biura ARiMR będą czynne dłużej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2024,11:05 Aktualizacja: 22-02-2024,11:06
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji na rynku. Dokumenty można składać do 29 lutego.

Jak podaje ARiMR, żeby sprawnie przyjąć wszystkie wnioski, godziny pracy jej biur powiatowych zostały wydłużone na czas naboru:

  • w dni robocze od 22 lutego do 28 lutego biura będą otwarte dla rolników w godzinach 7:00-18:00;
  • w ostatnim dniu naboru, tj. 29 lutego - od godziny 7:00 do 22:00 lub do ostatniego interesanta;
  • ponadto biura będą czynne również w sobotę 24 lutego 2024 r. w godzinach 8:00-16:00.

„Pomoc finansowa skierowana jest do rolników zajmujących się uprawą kukurydzy, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Warunkiem otrzymania pomocy jest spełnianie kryterium mikro, małego lub średniego przedsiębiorstw i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy z wyłączeniem upraw kukurydzy na kiszonkę. Przepisy nie wymagają jednocześnie załączania do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy” – podkreśla w komunikacie Agencja.

Budżet programu wynosi 1 mld zł. Wysokość pomocy będzie wyliczana jako iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) nie większej niż 100 ha i stawki pomocy wynoszącej:

kukurydza, dopłaty, dopłaty do kukurydzy, pomoc

Stawki dopłat do kukurydzy pozostaną zróżnicowane regionalnie. Resort tłumaczy dlaczego

Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało na wniosek rolniczego samorządu o wprowadzenie jednolitej wysokości dopłat dla producentów kukurydzy w całym kraju. Jak już niejednokrotnie pisaliśmy, pomoc związana z kukurydzą, na którą zgodziła...

  • 1 000 zł dla województw: lubelskiego i podkarpackiego;
  • 700 zł dla województw: małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego;
  • 500 zł dla województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Jeżeli wynikająca ze złożonych wniosków kwota pomocy przekroczy budżet programu, wówczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący. Zachęcamy do składania wniosków już w pierwszych dniach naboru, nieodkładanie tego na ostatnie dni” – dodaje ARiMR.

Wnioski można składać bezpośrednio w jej biurach powiatowych, listownie za pośrednictwem operatora (np. Poczta Polska) lub za pośrednictwem platformy ePUAP czy też usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu