Cięcia w polityce rolnej i spójności będą mniejsze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mateusz Kicka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-10-2019,8:10 Aktualizacja: 09-10-2019,8:13
A A A

- Cięcia w polityce rolnej i polityce spójności zostaną zmniejszone, natomiast ogromne cięcia mogą objąć programy przeznaczone na badania i innowacje oraz pomoc dla Afryki - ocenił Guenther Oettinger, ustępujący komisarz ds. budżetu UE.

Niemiec wystąpił przed europejskimi samorządowcami zasiadającymi w Komitecie Regionów, organie doradczym UE, którzy zapowiadali przed spotkaniem, że chcą mu przekazać "rosnące obawy" dotyczące kolejnego budżetu UE na lata 2021-2027.

komisarz ue do spraw rolnictwa, janusz wojciechowski, komisja europejska, parlament europejski

Wojciechowski zostanie unijnym komisarzem do spraw rolnictwa

Janusz Wojciechowski dostał we wtorek zielone światło od koordynatorów komisji rolnictwa PE (wszyscy byli za) na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa – poinformowało PAP źródło unijne w Parlamencie Europejskim. - Jestem gotowy...

Niespodziewanie Oettinger ocenił, że budżety instrumentów, które interesują samorządowców w największym stopniu - Wspólnej Polityki Rolnej oraz polityki spójności - zostaną ścięte w mniejszym stopniu niż początkowo przewidywano.

Słowa te mogły zaskoczyć obserwatorów. Jeszcze w poniedziałek eksperci związani z unijnymi instytucjami alarmowali w rozmowie z PAP, że cięcia w budżecie przyszłej polityki spójności, której Polska jest głównym beneficjentem, mogą się pogłębić z zapowiadanych 10 proc. do nawet 15 proc.

Komisarz przyznał jednak, że propozycja odchudzenia tradycyjnych polityk UE napotkała duży opór ze strony państw członkowskich.

- Francja, Irlandia, Hiszpania kategorycznie nie zgadzają się na jakiekolwiek cięcia w polityce rolnej. Niektóre kraje i regiony bardzo krytycznie postrzegają cięcia w przypadku drugiego filara budżetu - polityki spójności - powiedział komisarz. Do tej grupy należy Polska.

budżety gospodarstw domowych, Główny Urząd Statystyczy, dochody rolników, produkcja zywności

Dochody rolników spadają. A wszystkim przybywa

Tylko gospodarstwa rolników wśród wszystkich grup gospodarstw domowych odnotowały w 2018 r. spadek realnego przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę. Z opracowania pt. "Budżety gospodarstw domowych w 2018...

Jednak w przypadku, gdy składka członkowska zatrzyma się na poziomie 1 proc. połączonego dochodu narodowego brutto, czego chcą niektóre kraje członkowskie, zdaniem Oettingera "ogromne cięcia" obejmą trzeci filar budżetu. Składają się na niego programy takie jak: Instrument "Łącząc Europę", "Europa Cyfrowa", "Horyzont Europa" czy pomoc dla Afryki.

Zdaniem Oettingera jedynym wyjściem w tej sytuacji jest podwyższenie składki członkowskiej. Za tym rozwiązaniem opowiada się również Polska.

Komisarz zwrócił się do obecnych na sali samorządowców, aby wywierali presję w tej sprawie na władze krajowe.

Eksperci wskazują, że historia budżetu Unii Europejskiej "to blisko 70 lat napięć". W przypadku negocjacji kolejnej "siedmiolatki" tradycyjne tarcia między państwami członkowskimi, które mają różne priorytety, nakłada się brexit. W pierwszym roku nowych ram finałowych luka w budżecie spowodowana odjęciem brytyjskiej składki wyniesie 12 mld euro netto, a w kolejnych latach będzie brakowało po 13 mld euro, łącznie - 84 mld euro.

Komisja Europejska zaproponowała, aby składka członkowska wynosiła 1,114 proc. połączonego dochodu narodowego brutto. Polska, jak i zwolennicy polityki spójności w obecnym kształcie, chcą z kolei, aby była na poziomie 1,2 proc. DNB. Parlament Europejski postuluje, by składka wynosiła 1,3 proc., a państwa - płatnicy netto - 1 proc.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj