Branża spirytusowa kontra browarnicy. Starcie o wysokość akcyzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-07-2019,9:55 Aktualizacja: 03-07-2019,10:38
A A A

Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZPPPS) proponuje wprowadzenie dla wszystkich rodzajów alkoholu jednakowo liczonego podatku akcyzowego. - To postulaty, których celem jest głęboka destabilizacja branży piwowarskiej - odpowiadają browarnicy.

ZPPPS proponuje - jako alternatywę do propozycji rządu, który planuje w przyszłym roku podwyżkę akcyzy na wyroby alkoholowe o 3 proc. - by przy wprowadzonym jednakowym liczeniu akcyzy na napoje wyskokowe wyznacznikiem był 1 gram czystego etanolu zawartym w każdym trunku. 

polska wódka, konferencja stowarzyszenia polska wódka, muzeum polskiej wódki

Polska wódka idealnym produktem eksportowym

Polska Wódka jest produktem, który ma ogromny potencjał eksportowy, ponieważ - jak pokazują trendy - konsumenci chętnie sięgają po produkty wysokiej jakości z bogatą historią - przekonywał podczas środowej konferencji prasowej prezes...
Obecnie stawka akcyzy na wódkę jest prawie trzy razy wyższa niż na piwo.

"W półlitrowej butelce wódki 40 proc., która kosztuje 20 złotych, akcyza zabiera prawie 11,5 złotych, natomiast w półlitrowej puszce piwa 5,5 proc. o wartości 3 złotych, wysokość podatku akcyzowego nie przekracza 50 groszy" - zauważa ZPPPS.

Jak wskazuje, producenci wyrobów spirytusowych rocznie odprowadzają 7,5 mld zł podatku akcyzowego, a przemysł piwowarski 3,5 mld zł. Jednocześnie najpopularniejsze jeśli chodzi o alkohole w naszym kraju piwo (prawie 58 proc. spożycia) dostarcza budżetowi państwa zaledwie 30 proc. całości podatku akcyzowego na alkohol, natomiast wyroby spirytusowe (około 35 proc. spożycia) zapewniają prawie 67 proc. wpływów z akcyzy. 

- W tej chwili w Polsce producenci wyrobów spirytusowych są dyskryminowani, natomiast branża piwowarska jest traktowana preferencyjnie. Chciałbym podkreślić, że alkohol to alkohol i ma taki sam wpływ na organizm człowieka niezależnie od sposobu podania. W szklance piwa i kieliszku wódki znajduje się ten sam etanol w tej samej ilości, a to oznacza, że nie mają uzasadnienia nierówności w opodatkowaniu pomiędzy poszczególnymi kategoriami napojów alkoholowych - podkreśla Witold Włodarczyk, prezes zarządu ZPPPS.

produkcja napojów spirytusowych, wódka, rynek wódki, likiery, ministerstwo rolnictwa

Produkcja wódki rośnie. Większość wypijamy w kraju

Produkcja napojów spirytusowych w Polsce w latach 2014-2018 nieznacznie rosła. Przed rokiem wytworzyliśmy 125,6 mln litrów (w ekwiwalencie 100-proc. alkoholu etylowego), czyli o 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Tak wynika z...
Związek zaznacza też, że polskie firmy spirytusowe przekazują państwu prawie 13 miliardów złotych rocznie w formie podatków i innych opłat oraz zapewniają 100 tysięcy miejsc pracy przy produkcji, w dystrybucji, sprzedaży i w rolnictwie.

Powyższe propozycje zdestabilizują rynek pracy i to nie tylko w samym sektorze piwowarskim, ale przede wszystkim w branżach powiązanych - handlu, gastronomii, transporcie i rolnictwie - takie jest z kolei zdanie Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce - Browary Polskie, Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich oraz Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych

We wspólnym oświadczeniu organizacje te twierdzą, że branża spirytusowa zmierza do odwrócenia trendu w konsumpcji alkoholu i powrotu do sytuacji, w której Polacy piją przede wszystkim wódkę. A wzrost akcyzy, postulowany przez branżę spirytusową ma wyłącznie jeden cel: zwiększenie sprzedaży wódki, a w szczególności w małych butelkach (100 i 200 ml), popularnie zwanych "małpkami" poprzez zrównanie w cenie z ceną butelki piwa jako wynik podniesienia akcyzy.

piwo, alkohol, produkcja piwa

Polska produkuje coraz więcej piwa

Produkcja piwa w 2018 roku wzrośnie o 2,7 proc. rdr do 41,5 mln hl - oceniają analitycy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w raporcie rynkowym. "Na podstawie miesięcznych danych o produkcji w średnich i dużych...
"W swoich działaniach lobbingowych przemysł spirytusowy stosuje naciski wobec państwa, aby zmienić system podatkowy kraju na rzecz rzekomej równości podatkowej branży alkoholowej. W rzeczywistości działania te zmierzają do uzyskania lepszych warunków funkcjonowania sektora napojów spirytusowych, kosztem pogorszenia warunków działania branży piwowarskiej, a być może całkowitego jej załamania. Branża spirytusowa podnosi argument, że alkohol to alkohol, ignorując jednak fakt, że koszt wyprodukowania 1 grama alkoholu w piwie jest prawie 3 razy większy od kosztu produkcji 1 grama w alkoholu mocnym. Z tego też względu we wszystkich państwach Europy akcyza na piwo jest niższa niż na napoje spirytusowe" - czytamy w oświadczeniu.

Zaznaczano w nim też, iż dzisiejsze stawki akcyzy na napoje spirytusowe są niższe niż w roku 2000 - od tego czasu akcyza na nie spadła o 5 proc., tymczasem na piwo wzrosła o 39 proc.

"Rozwiązania forsowane przez branżę spirytusową, dotyczące zrównania akcyzy na napoje spirytusowe i piwo, byłyby ewenementem na skalę europejską. Polska stałaby się pierwszym i jedynym krajem Europy, gdzie wódka i piwo opodatkowane byłyby w jednakowy sposób. Stosunek akcyzy w Polsce i Niemczech wzrósłby do poziomu 6:1 oraz 4:1 w odniesieniu do Czech, co uczyniłoby polskie piwo mocno niekonkurencyjne wobec piwa na rynkach sąsiedzkich" - przekonuje branża piwowarska.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt