Brakuje środków na dotacje do wapna dla chętnych rolników. Fundusz zapowiada przesunięcia środków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2024,16:30 Aktualizacja: 08-03-2024,17:21
A A A

Dotacje do zakupu wapna do zabiegów odkwaszania pól mają być dla wnioskujących o nie rolników dostępne w całym kraju. W tym celu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie przesuwać środki w ramach programu wsparcia. Jednocześnie wydłużono okres na wypłaty pieniędzy dla beneficjentów.

W kwestii dofinansowań do wapnowania gleb wystąpił do ministerstwa rolnictwa samorząd rolniczy. Wskazywał, że rolnicy - mimo spełnienia wymogów - dostają decyzje odmowne z uwagi na wyczerpanie się puli środków.

Przesunięcia między funduszami

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak poinformował, że zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z prośbą o przedłużenie „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” na kolejne lata.

„Ponadto zwróciłem się do NFOŚiGW z prośbą o podjęcie działań, w ramach realizacji Programu, mających na celu relokację środków finansowych pomiędzy wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW), tak aby środki przeznaczone na dofinansowanie zakupu wapna nawozowego zostały w pełni wykorzystane, a producenci rolni, którzy ponieśli przed 31 października 2023 r. koszty kwalifikowane związane z zakupem wapna nawozowego, mogli skorzystać z dofinansowania” - przekazał Kołodziejczak.

krir, samorząd rolniczy, wystąpienie, minister klimatu i środowiska, dotacje, wapno, wapnowanie, odkwaszanie gleb

W regionach skończyła się pula środków na dotacje do wapna. KRIR interweniuje

Samorząd rolniczy podnosi w wystąpieniu do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy temat brakujących środków na dotacje dla rolników zakupujących wapno do zabiegów odkwaszania gleb. „W związku informacjami zgłaszanymi...

Jak dodał, w odpowiedzi na jego wniosek NFOŚiGW zapewnił, że podjął już działania zmierzające do relokacji środków pomiędzy wojewódzkimi funduszami – tymi, które wykazują nadwyżki środków w stosunku do złożonych wniosków i tymi, w których wystąpiły niedobory.

Wydłużony termin wypłaty

„Z uwagi na bardzo dużą liczbę wniosków oraz potrzebę dokonania ich oceny i wypłaty środków, a także planowaną relokacją środków pomiędzy WFOŚIGW, która wydłuży proces wypłaty środków, NFOŚiGW podjął działania zmierzające do wydłużenia terminu wypłaty środków z 31 marca 2024 r. do 30 września 2024 r., co związane jest z koniecznością wprowadzenia zmian do Programu” – poinformował wiceszef resortu rolnictwa

Zaznaczył, że zmiany te będą możliwe po akceptacji ministra klimatu i środowiska. Ponadto zwrócił uwagę, iż program się przyjął, o czym świadczy nie tylko liczba złożonych wniosków o dofinansowanie, ale również dane GUS wskazujące na wzrost zużycia nawozów wapniowych.

„Mam nadzieję, że podjęte przeze mnie starania doprowadzą do wypracowywania rozwiązań mających na celu dalsze dofinansowanie wapnowania gleb jako zabiegu prośrodowiskowego, przeciwdziałającego degradacji gleb” – podsumował Michał Kołodziejczak.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu