W regionach skończyła się pula środków na dotacje do wapna. KRIR interweniuje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-11-2023,8:00 Aktualizacja: 16-11-2023,6:56
A A A

Samorząd rolniczy podnosi w wystąpieniu do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy temat brakujących środków na dotacje dla rolników zakupujących wapno do zabiegów odkwaszania gleb.

„W związku informacjami zgłaszanymi przez rolników dotyczącymi wyczerpania w niektórych województwach (małopolskie, łódzkie) środków w ramach Programu Priorytetowego ‘Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej poprzez ich wapnowanie’, samorząd rolniczy zwrócił się z wnioskiem o analizę wykorzystania środków w poszczególnych województwach i przesunięcie niewykorzystanych środków do tych województw, gdzie zainteresowanie programem jest największe” – czytamy w piśmie sygnowanym przez prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza.

Jak podkreśla on dalej w wystąpieniu, w wymienionych województwach nabór wniosków został wstrzymany, co uniemożliwi skorzystanie z programu rolnikom, którzy zakupili już nawozy wapniowe w celu wykonania jesiennego zabiegu wapnowania gleb.

„Przedstawiając powyższe, zwracam się z wnioskiem o zwiększenie lub przesunięcie środków finansowych i ponowne uruchomienie naborów wniosków we wszystkich województwach” – zaznacza szef KRIR, dodając, iż liczy na szybką interwencję ze strony resortu klimatu i środowiska.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej