Zamiatarka dla rolnika. Sprzątanie w gospodarstwie bez nadmiernego wysiłku
Utrzymanie czystości w gospodarstwie rolnym to nie tylko kwestia estetyki i dobrego wizerunku, ale również poprawa bezpieczeństwa pracy, a także eliminacja zagrożenia dla produktów żywnościowych przechowywanych w rolnictwie. Podstawową czynnością umożliwiającą utrzymanie czystych powierzchni zarówno w budynkach inwentarskich, jak i na podwórku oraz w obejściu jest zamiatanie – tylko jaką zamiatarkę wybrać?
Zamiatanie z użyciem miotły pochłania dużo czasu i jest męczące, zwłaszcza gdy do sprzątania mamy duże nawierzchnie. Co może być efektywniejsze od miotły i bardziej wydajne, a zarazem nie będzie wymagało nadmiernego wysiłku? Użycie zamiatarki. W ofercie firmy Kärcher dostępne są urządzenia do zamiatania dedykowane dla rolników. Piszemy o nich poniżej.
Dlaczego sprzątanie jest takie ważne?
Brud, kurz, liście, resztki paszy, obornik czy inne zanieczyszczenia w gospodarstwach rolnych szybko się gromadzą, zwłaszcza w takich przestrzeniach jak podwórza, budynki inwentarskie czy magazyny. Usuwanie zanieczyszczeń ma istotne znaczenie głównie ze względu na bezpieczeństwo pracy oraz czystość przechowywanych płodów rolnych i paszy dla zwierząt.
Zanieczyszczona nawierzchnia, czy to w budynku, czy na zewnątrz może być przyczyną poślizgnięć, a nawet uszkodzeń maszyn. Pył, kurz, resztki z poprzednich zbiorów w obiektach magazynowych mogą niekorzystnie wpływać na jakość przechowywanych produktów, np. ziarna, owoców czy warzyw. Nieusunięte zanieczyszczenia w obiektach, takich jak chlewnie lub obory stają się czynnikiem wspomagającym rozwój bakterii i grzybów, które mogą być niebezpieczne dla zwierząt.
Usuwanie zanieczyszczeń ma również znaczenie estetyczne. Czyste, uporządkowane gospodarstwo to wizytówka rolnika. Usuwanie zanieczyszczeń powierzchniowych nie musi być męczące i pracochłonne, jeśli zastosujemy odpowiedni sprzęt. Do bardzo dużych powierzchni zastosowanie znajdą zamiatarki agregowane z ciągnikiem czy inną maszyną. Dobrą opcją na mniejsze powierzchnie, ale zbyt duże dla zwykłej miotły są zamiatarki ręczne.
Takie urządzenia są dostępne w ofercie firmy Kärcher. Znajdą one również zastosowanie w gospodarstwie rolnym.
Zamiatarki dla rolnika – jaką wybrać?
Jedną z popularnych zamiatarek ręcznych jest model KM 70/15 C Classic, który idealnie sprawdza się w przypadku mniejszych powierzchni i wąskich przejść. Model ten charakteryzuje niewielka masa i niski opór toczenia kół, co znacznie ułatwia manewrowanie i przenoszenie również po schodach. Dzięki temu zamiatarką mogą posługiwać się zarówno mężczyzna, jak i kobieta bez większych ograniczeń wiekowych. Ponadto składany uchwyt do pchania udaje się dostosować do wzrostu operatora. Element ten można całkowicie złożyć, by zaoszczędzić miejsca podczas przechowywania zamiatarki.
KM 70/15 C Classic
KM 70/15 C Classic wyposażono w walcową szczotkę napędzaną przez lewe koło oraz w boczną szczotkę, która umożliwia skuteczne zamiatanie krawędzi i narożników. Nacisk szczotki do podłoża jest regulowany, co zapewnia skuteczne czyszczenie różnych powierzchni. W przypadku czyszczenia otwartych przestrzeni szczotka może być złożona w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pyłu.
Model KM 70/15 C Classic wyróżnia duży zbiornik na zanieczyszczenia, który łatwo daje się zdemontować i opróżnić. Przednia część pojemnika ma taki kształt, że w razie potrzeby można go ustawić w pozycji pionowej.
KM 70/20 C
Popularnym modelem, który można dedykować rolnikom, jest zamiatarka ręczna KM 70/20 C 2SB Anniversary Edition z dwiema szczotkami bocznymi i rolką zamiatającą. Jest to bardziej rozbudowane urządzenie w porównaniu z modelem Classic, którego wydajność jest dziewięciokrotnie wyższa niż w przypadku miotły.
Zamiatarka dedykowana jest do zastosowań zewnętrznych, ale może być wykorzystywana w pomieszczeniach. Elementem roboczym modelu KM 70/20 jest walcowa rolka zamiatająca, regulowana w sześciu stopniach. Regulowane i to bezstopniowo są dwie szczotki boczne, które poprawiają efekt zamiatania na różnych posadzkach. We wspomnianym modelu zastosowano filtr, który sprawia, że zamiatanie jest praktycznie bezpyłowe. Dodatkowym wyposażeniem są wiadro i chwytak do śmieci, dzięki czemu wraz z kurzem i zanieczyszczeniami mogą być usuwane również większe odpady.
Zamiatarka rolnicza – podsumowanie
Zamiatarki, o których mowa była powyżej, umożliwiają zbieranie zarówno pyłu, liści, słomy, paszy, jak i innych drobnych zanieczyszczeń. Można je stosować w stajniach, kurnikach, pomieszczeniach gospodarczych itp. oraz sprzątać podjazdy, chodniki czy podwórka. Oba modele działają bez użycia energii elektrycznej, co czyni je ekologicznymi i cichymi w pracy, jak również idealnymi do stosowania w miejscach wymagających ograniczonego hałasu. Ze względu na prostą konstrukcję wspomniane modele cechuje łatwa obsługa i serwis, a tym samym niskie koszty eksploatacji. Obie zamiatarki stanowią doskonały wybór dla osób, które cenią sobie jakość i efektywność pracy.