Rolnictwo precyzyjne zyska na tym porozumieniu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Radosław Jankiewicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-10-2021,13:35 Aktualizacja: 13-10-2021,13:40
A A A

Grupa Azoty zawarła z Microsoftem strategiczne partnerstwo na rzecz wykorzystania chmury obliczeniowej i sztucznej inteligencji m.in. w rolnictwie precyzyjnym.

"Dzięki możliwościom chmury obliczeniowej Microsoft, Grupa Azoty będzie w stanie minimalizować wpływ działalności na środowisko. Ponadto - otwarty we współpracy z Microsoft Technology Center - inkubator technologii, zajmie się prototypowaniem rozwiązań na rzecz szybszej ewolucji całego sektora nawozowo-chemicznego w Polsce i Europie" - czytamy w informacji prasowej Grupy Azoty.

Grupa Azoty, Tomasz Hinc, produkcja nawozów

Grupa Azoty z większym zyskiem

W drugim kwartale br. Grupa Azoty osiągnęła 168 mln zł netto zysku, co oznacza wzrost o 111 mln zł wobec analogicznego okresu w 2020 r. - poinformowała Grupa w komunikacie. Przychody ze sprzedaży wyniosły w tym czasie 3 mld 173 mln zł. - W...

Fundamentem współpracy jest podejście do transformacji cyfrowej w dwóch wymiarach - ludzkim oraz technologicznym. "Z jednej strony pozwoli to nie tylko odpowiedzieć na powiększającą się na rynku lukę kompetencyjną, ale również wzmocnić kulturę organizacji zgodnie z nowoczesnym podejściem do wykorzystania technologii. Potencjał i możliwości, które przynosi model chmury i rozwijane w oparciu o niego technologie pozwolą również na wdrażanie innowacji, takich jak rolnictwo precyzyjne w oparciu o satelity, czy dokładna analiza wszystkich procesów w przedsiębiorstwie. Wdrożone w ten sposób rozwiązania będą drogowskazem do działań dla całego sektora" - dodała GA.

- Systemy rolnictwa precyzyjnego, dzięki którym rolnicy mogą zaplanować odpowiednią strategię nawożenia upraw, to jeden z wymiernych efektów wdrażania innowacyjnych technologii w Grupie Azoty. Jestem przekonany, że podpisane porozumienie otworzy przed nami kolejne możliwości i rynki w zakresie wykorzystania nowych technologii - powiedział Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty.

- Cyfrowa transformacja zaczyna się od ludzi. Technologia idzie z nią tak naprawdę w parze. Aby myśleć o rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce musimy mieć pewność, że pracownicy mają dostęp do odpowiednich technologii i są wyposażeni w wiedzę oraz mapę pomagającą się poruszać po tym świecie. To dla nas bardzo ważny moment, kiedy do grona innowatorów Polskiej Doliny Cyfrowej dołącza przedsiębiorstwo o takiej skali i obecności na rynkach, które od lat wyznacza kierunki działań i rozwoju dla tego sektora na poziomie europejskim - powiedział Michał Gołębiewski, członek zarządu Microsoft w Polsce.

Azoty poinformowały, że w ramach podpisanego porozumienia, Grupa przy wsparciu Microsoft uruchomi inkubator dla startupów - inicjatyw technologicznych we wczesnej fazie rozwoju, skupionych wokół branży chemicznej. Jedną z płaszczyzn współpracy pomiędzy Microsoft i Grupą Azoty będzie również rozwój technik obrazowania satelitarnego wykorzystywanego w rolnictwie precyzyjnym w oparciu o chmurę obliczeniową.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej