Grupa Azoty z większym zyskiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-09-2021,9:50 Aktualizacja: 13-09-2021,9:59
A A A

W drugim kwartale br. Grupa Azoty osiągnęła 168 mln zł netto zysku, co oznacza wzrost o 111 mln zł wobec analogicznego okresu w 2020 r. - poinformowała Grupa w komunikacie. Przychody ze sprzedaży wyniosły w tym czasie 3 mld 173 mln zł.

- W niezwykle wymagającym otoczeniu rynkowym od początku roku, Grupa Azoty odnotowała w drugim kwartale wyniki wyższe wobec analogicznego okresu roku ubiegłego, zarówno pod względem zwiększenia przychodów jaki i wyniku EBITDA - podkreślił Tomasz Hinc, prezes Azotów.

ceny nawozów w polsce, anna gembicka, IERiGŻ - PIB, sól potasiwa

Nawozy drenują kieszenie rolników, a białoruskie "zbanowano". Co na to resort?

Drożejące nawozy są solą w oku rolników, którzy obawiają się dalszego wzrostu cen w związku z ustanowieniem przez Unię Europejską embarga na import nawozów potasowych z Białorusi. Jak zapatruje się na to ministerstwo rolnictwa?...

Podano również, że w ciągu pół roku GA wygenerowała 6 mld 535 mln zł przychodów ze sprzedaży, 766 mln zł wyniku EBITDA i 11,7 proc. marży EBITDA. Wskazano, że były to wartości wyższe wobec ubiegłego roku pod względem zwiększenia przychodów (o 1 mld 162 mln zł), wyniku EBITDA (o 14 mln zł), niższe natomiast na poziomie marży EBITDA (o 2,3 p.p.).

Hinc dodał, że w drugim kwartale kontynuowany był trend wzrostowy w obszarze cen surowców - przede wszystkim z historycznie wysokimi notowaniami stawek uprawnień do emisji CO2 i rekordowymi cenami gazu, które przekroczyły 50 euro za MWh.

- Zarówno gaz, jak i uprawnienia do emisji stanowią przeważającą część kosztów przy produkcji nawozów, stąd też wzrost kosztów znalazł odzwierciedlenie w cenach nie tylko w Polsce, ale także w UE i na świecie. Grupa ma w znaczącym stopniu zabezpieczone potrzeby bilansowe w zakresie uprawnień do emisji CO2, częściowo na lata 2022-2023, a dodatkowo spodziewamy się otrzymania większej liczby nieodpłatnych uprawnień w stosunku do naszych wcześniejszych przewidywań - wskazał prezes.

Grupa wyszczególniła, że Segment Nawozy odnotował w drugim kwartale przychody w wysokości 1 mld 642 mln zł wobec 1 mld 401 mln zł rok wcześniej, uzyskując marżę EBITDA w wysokości 9,4 proc., podczas gdy w porównywalnym okresie ubiegłego roku ukształtowała się na poziomie 11,5 proc.

Dodano, że w pierwszym półroczu wyniki segmentu kształtowały się na poziomie 3 mld 661 mln zł przychodów i 11,3 proc. marży EBITDA, czyli odnotował poprawę przychodów i pogorszenie marży (3 mld 328 mln zł przychodów i 13,6 proc. marży EBITDA w porównywalnym okresie 2020 roku).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement