Produkcja pasz na świecie przekroczyła miliard ton

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-02-2017,7:10 Aktualizacja: 28-02-2017,7:17
A A A

Raport Alltech Global Feed Survey 2017 to coroczne wydanie światowego przeglądu produkcji pasz firmy Alltech. Opiera się ono na danych ze 141 państw oraz przeszło 30 tys. mieszalni pasz. Z raportu wynika, że produkcja pasz na świecie przekroczyła 1 miliard ton.

- Ogólna produkcja pasz po raz pierwszy przekroczyła 1 miliard ton. Stało się to przy ograniczeniu liczby zakładów produkcji pasz, co potwierdza rosnącą wydajność i konsolidację przemysłu paszowego - mówi Aidan Connolly, dyrektor ds. innowacji oraz wiceprezes ds. klientów korporacyjnych Alltech.

mleko, ocena użytkowości mlecznej, bydło mleczne, robot udojowy

Jedna próbka mleka do oceny w oborach z robotem

Mleko do badania w celu określenia użytkowości mlecznej krów utrzymywanych w oborach z robotem udojowym będzie pobierane tylko jeden raz w ciągu dnia od każdej krowy. Metoda ta nosi nazwę AR i wejdzie w życie od marca. Z kolei dla...

USA i Chiny zajmujące dwie pierwsze pozycje w zestawieniu i produkują 1/3 wszystkich pasz. 30 państw z rankingu producentów żywności posiada 82 proc. wszystkich mieszalni pasz i łącznie odpowiada za 86 proc. światowej produkcji.

10 największych producentów z 2016 roku to Chiny, USA, Brazylia, Meksyk, Hiszpania, Indie, Rosja, Niemcy, Japonia i Francja. W tych państwach zlokalizowanych jest 56 proc. wszystkich mieszalni pasz na świecie, które odpowiadają za 60 proc. łącznej światowej produkcji.

Unia Europejska po raz pierwszy od kilku lat odnotowała wzrost produkcji pasz. W regionie przewodzi Hiszpania z 31,9 miliona ton pasz wyprodukowanych w 2016 roku, co oznacza 8 proc. wzrost. Ameryka Północna nadal jest liderem, jeśli chodzi o pasze dla bydła rzeźnego, indyków, zwierząt domowych oraz koni.

Chiny pozostają liderem z 187,2 miliona ton wyprodukowanych pasz. Wzrost zanotowano również w Wietnamie, Pakistanie, Indiach i Japonii. Największy skok nastąpił w Wietnamie. Kraje azjatyckie to najdroższy rejon hodowli zwierząt na świecie. Ceny pasz w Japonii należą do najwyższych.

jaja wolnowybiegowe, jaja, jaja klatkowe, drób, kury, ptasia grypa, bioasekuracja

Trwa spór o jaja wolnowybiegowe. Czas ucieka i producenci mogą sporo stracić

Polscy i europejscy producenci jaj z wolnego wybiegu są coraz bardziej zaniepokojeni. Jeśli nic się nie zmieni, pod koniec marca wolnowybiegowe jaja stracą status, spadną ceny i wytwórcy poniosą straty. Pomysł na wyjście z tej trudnej...

W Afryce ponad połowa państw odnotowuje najszybszy wzrost wśród wszystkich regionów. Nigeria, Algieria, Tunezja, Kenia i Zambia mogą poszczycić się przeszło 30 proc. wzrostem. Ceny żywienia na ostatnim etapie hodowli są w Afryce najwyższe wśród wszystkich regionów.

W Ameryce Łacińskiej liderem produkcji pasz pozostaje Brazylia, natomiast największy wzrost odnotowano w Meksyku, który obecnie odpowiada za 20 proc. ogólnej produkcji pasz w tym regionie. Jest to jednak zaledwie połowa łącznej produkcji Brazylii.

Ceny pasz w Ameryce Łacińskiej utrzymują się na średnim poziomie, chociaż w Brazylii w tym roku one wzrosły. W porównaniu do USA ceny pasz dla świń są wyższe o 20 proc., a dla niosek i reproduktorów o 40 proc.

44 proc. łącznej światowej produkcji pasz przeznaczona jest dla drobiu, co oznacza niewielki spadek w stosunku do ostatniego roku. Jego przyczyną mogą być ptasia grypa, konsolidacja branży oraz bardziej wydajne przetwarzanie pasz.

trzoda chlewna, tuczniki, skup żywca, ceny tuczników

Tuczniki droższe, ale tylko na południu Europy

Tuczniki we Francji i Hiszpanii od początku roku drożeją. W pierwszym przypadku według notowań z 23 lutego cena za kilogram tuszy o mięsności 56 proc. wyniosła 1,39 euro tj. ok. 5,97 z/kg. Z kolei w Hiszpanii 16 lutego zakłady płaciły 1,18 euro za...

Duży wzrost odnotowano w zakresie produkcji pasz dla trzody chlewnej, szczególnie w Azji, gdzie Wietnam i Tajlandia należą obecnie do 10 państw produkujących najwięcej pasz dla świń. Chiny odpowiadają za przeszło 1/4 światowej produkcji pasz dla świń, przy czym należy zaznaczyć, że ciągu ostatnich trzech lat pogłowie tych zwierząt spadło tam o prawie 40 proc.

W produkcja pasz dla bydła mlecznego USA i Indie wzmocniły swoje pozycje w rankingu ze wzrostem odpowiednio 12 i 14 proc., a Europa odnotowała spadek, który w Turcji wyniósł 1,5 mln ton, a w Niemczech 3,4 mln ton.

USA zachowały pozycję lidera w produkcji pasz dla bydła mięsnego, a jej szacunkowa wielkość była o 10 proc. wyższa niż w roku ubiegłym. Chiny, Hiszpania, Turcja i Meksyk również odnotowały wzrost.

Akwakultura kontynuuje swoją coroczną ekspansję z 12 proc. wzrostem produkcji pasz w 2016 roku. Wzrost produkcji w Turcji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji przyczynił się do wysokiej pozycji Europy jako regionu. W Afryce produkcja wzrosła o niemal 1mln ton, natomiast Azja utrzymała produkcję na dotychczasowym poziomie.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu