Jest dofinansowanie na "inteligentne nawozy"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
21-04-2020,13:50 Aktualizacja: 21-04-2020,13:57
A A A

Sieć Badawcza Łukasiewicz i Instytut Nowych Syntez Chemicznych wspólnie z Grupą Azoty opracują nowe biodegradowalne nawozy.

Na stworzenie tak zwanych "inteligentnych nawozów", które stopniowo mają uwalniać składniki pokarmowe do gleby, udało się uzyskać 3,8 miliona złotych dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - informuje Polskie Radio Lublin.

zboża, nawożenie, Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych

Utrzymanie pomocy dla przemysłu nawozowego to konieczność

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wystosował do Komisji Europejskiej pismo w sprawie utrzymania pomocy dla przemysłu nawozowego w Polsce. "W związku z ogłoszonymi konsultacjami w ramach przeglądu wytycznych w sprawie...

- Ideą projektu jest opracowanie nawozów na bazie mocznika i nawozów typu NPK, czyli zawierających zarówno azot, fosfor, jak i potas, takich formuł nawozów, które uwalniałyby swoje składniki pokarmowe stosownie do potrzeb roślin, czyli do tempa wzrostu roślin - mówi Janusz Igras, dyrektor SBŁ-INSCh.

- Do tej pory na rynku nawozy otoczkowane są polimerami, które nie są biodegradowalne. Chodzi o to, żeby na granulat nanieść dodatkowy płaszczyk, który będzie zabezpieczał przed stratami składników odżywczych. W zależności od tego, jaka będzie otoczka, będziemy mogli sterować tempem uwalniania składników odżywczych do roztworu glebowego - wyjaśnia rozgłośni Piotr Rusek, kierownik zakładu nawozów Instytutu Nowych Syntez Chemicznych

Projekt obejmuje m.in. przeprowadzenie badań w zakresie doboru biodegradowalnych otoczek dla poszczególnych nawozów.

- Następnie nasz Instytut będzie odpowiadał za opracowanie technologii nanoszenia ich na granulę nawozu. Kolejnym etapem będzie przetestowanie tych materiałów w warunkach glebowych oraz przeprowadzenie doświadczeń polowych. Tym będą zajmowali się nasi koledzy z Polic i ośrodki rolnicze ze Szczecina. Chcemy uzyskać kilka nawozów z wykorzystaniem kilku rodzajów otoczek - minimum cztery, które będą produkowane w skali wielkotonażowej w Grupie Azoty Puławy i Zakładach Chemicznych Police - informuje ekspert.

Nowa technologia ma powstać w ciągu trzech lat.
 

źródło: Polskie Radio Lublin

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu