BASF sponsoruje projekt badawczy dotyczący uprawy w kosmosie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
03-06-2015,14:30 Aktualizacja: 03-06-2015,15:23
A A A

Eksperyment ma być przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w grudniu 2015 roku. Projekt niemieckich uczniów został po raz pierwszy włączony do programu edukacyjnego NASA.

BASF jest naukowym i finansowym partnerem programu. - Jesteśmy podekscytowani tym projektem oraz współpracą z odważnie myślącymi młodymi ludźmi poszukującymi przełomowych idei i innowacyjnych rozwiązań. Dzięki naszemu 100-letniemu doświadczeniu w rolnictwie, badanie tego, co nas czeka w przyszłości stanowi niezwykle emocjonujące wyzwanie. Staramy się osiągnąć ostateczny cel, jakim jest uprawa i rozmnażanie roślin na stacji kosmicznej - mówi dr Harald Rang, starszy wiceprezes ds. Badań i Rozwoju, BASF Crop Protection.

150 lat BASF. Koncern świętuje jubileusz także w Polsce

12 maja w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyły się uroczystości 150-lecia firmy BASF. Z tej okazji została zorganizowana konferencja prasowa, finał konkursu dla młodzieży oraz gala dla pracowników i partnerów biznesowych. Tematem...
Na ziemi - w warunkach normalnej grawitacji - do rozmnażania roślin można wykorzystywać sadzonki cięte. Mogą one kontynuować wzrost wytwarzając korzenie i liście. Korzenie rosną w stronę środka ziemi, czyli zgodnie z kierunkiem siły grawitacji, zaś pędy zwracają się w kierunku źródła światła, czyli słońca.

Jeżeli udałoby się wykorzystać sadzonki cięte do rozmnażania roślin w warunkach mikrograwitacji, byłby to ogromny krok naprzód w zapewnieniu odpowiedniego zaopatrzenia podczas długotrwałych lotów kosmicznych. Żywność byłaby bowiem produkowana na kosmicznej farmie.

Eksperymenty przeprowadzane w mikrograwitacji koncentrowały się do tej pory na wzroście korzeni siewek. W przeciwieństwie do nich, sadzonki cięte nie posiadają systemu korzeniowego. Dlatego też pytanie, na które próbują odpowiedzieć uczniowie jest równie proste, co przełomowe: czy sadzonki cięte są w stanie wykształcić własny system korzeniowy bez pomocy grawitacji?

Aby zapewnić powodzenie eksperymentu, zespół młodych badaczy opracowuje obecnie odpowiednie urządzenia, które będą nadawały się do użytku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

BASF służy swoją wiedzą dotyczącą zabezpieczenia roślin przed chorobami i atakami grzybów, do których może dojść podczas planowanego na 30 dni pobytu na stacji ISS. Uczniowie odbędą najpierw staż pod okiem ekspertów z Centrum Rolniczego BASF w Limburgerhof. Dopiero potem przeprowadzą stosowne próby w laboratoriach Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie