ARR będzie otwierać zagraniczne rynki. Największy potencjał ma Azja

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2017,9:25 Aktualizacja: 12-01-2017,10:10
A A A

Agencja Rynku Rolnego zamierza w tym roku wspierać rolników z sektorów, które ponoszą straty spowodowane rosyjskim embargiem, stabilizować sytuację w sektorze drobiu w związku z ptasią grypą oraz budować markę polskiej żywności.  

- Rok 2017 będzie okresem dalszej stabilizacji na rynkach produktów rolnych. Z pewnością dużym wyzwaniem będzie rynek owocowo-warzywny, który został najbardziej dotknięty przez rosyjskie embargo - mówi agencji Newseria Biznes Łukasz Hołubowski, prezes zarządu Agencji Rynku Rolnego.

mleko surowe, bydło mleczne, ARR, producenci mleka

ARR czeka na wnioski od producentów mleka

Hodowcy bydła mlecznego, którzy zdecydowali się ograniczyć produkcję mleka w zamian za dopłaty unijne od 1 stycznia 2017 r. mogą składać wnioski o dopłaty za I okres przypadający na październik, listopad oraz grudzień 2016 r. Minimalna...

Restrykcje handlowe wprowadzone przez władze w Moskwie w 2014 roku negatywnie wpływają na nasz eksport. Pozycja Rosji wśród odbiorców polskiej żywności systematycznie spada. Po trzech kwartałach 2016 roku ten wielki kraj był na 17. miejscu, podczas gdy rok wcześniej na 15. Wartość sprzedaży na ten rynek spadła przez 12 miesięcy o kolejne 3,3 proc.

Spadki odbijają się na kondycji polskich producentów, dlatego Agencja Rozwoju Rolnictwa uruchomiła system wsparcia dla rolników. Do listopada ubiegłego roku z rynku wycofano 313 tys. ton produktów, w tym aż ponad 283 tys. ton jabłek. ARR wypłaciła gospodarzom wsparcie w wysokości 573 mln zł.

W tym roku agencja zamierza aktywnie promować polskie produkty na rynkach trzecich. Przede wszystkim skupi się na państwach o dużym potencjale eksportowym, na których nasza żywność nie jest obecna lub mało znana.  

Jak wynika z przedstawionych w grudniu przez resort rolnictwa priorytetów, będą to głównie rynki azjatyckie - Indie, Wietnam, Japonia, Iran czy Tajwan. Poza tym producenci nadal będą wspierani w Chinach, Algierii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Niemczech czy na Białorusi.

[WIDEO] Mówi Łukasz Hołubowski, prezes zarządu Agencji Rynku Rolnego


ministerstwo rolnictwa, KOWR, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, ustawa, prawo, ARR, ANR, ARiMR, projekt ustawy KOWR

Agencje do likwidacji. Dni ANR i ARR są policzone

Utworzenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który ma przejąć zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) oraz część kompetencji Agencji Rynku Rolnego (ARR), zakładają projekty ustaw przygotowane przez resort rolnictwa. W efekcie...

Prezes Agencji Rynku Rolnego podkreśla, że największym sukcesem w ubiegłym roku było podpisanie umów z 23 państwami o otwarciu ich rynków dla polskich produktów. - W tym roku są kolejne kraje i rynki do otwarcia. Wyzwaniem będzie także przygotowanie się do pierwszych dostaw na rynki niedawno otworzone i dostarczenie tam produktów w takiej jakości, w jakiej wypływają z Polski - mówi Hołubowski.

ARR zamierza również położyć nacisk na rynek produkcji mięsa wieprzowego oraz wsparcie eksportu mięsa drobiowego w odpowiedzi na występowanie ognisk ptasiej grypy. Polska jest jednym z największych sprzedawców drobiu w UE, a krajowi hodowcy ponoszą straty w związku z embargiem na wywóz mięsa z zakażonych stref.

W planach agencji jest również intensywna promocja produktów na krajowym rynku oraz wspieranie produkcji ekologicznej. Według ministerstwa rolnictwa tegoroczna wartość naszego ekorynku może przekroczyć nawet miliard złotych.

- Nie możemy zapomnieć o żywności ekologicznej, która jest produkowana w każdym sektorze. Jeżeli chodzi o zadania promocyjne, to skupimy się na promowaniu polskiej marki i produktów tak, aby krajowi konsumenci wiedzieli, co kupują i docenili ich wysoką jakość - zapewnia na koniec prezes zarządu Agencji Rynku Rolnego.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu