Szarańcza pustoszy uprawy. Unia spieszy z pomocą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-07-2020,8:00 Aktualizacja: 10-07-2020,10:35
A A A

UE przeznaczy dodatkowe 15 mln euro na wsparcie ONZ i krajów partnerskich w walce z jedną z najgorszych od dekad plag szarańczy pustynnej w Afryce Wschodniej - poinformowała Jutta Urpilainen, unijna komisarz ds. partnerstwa międzynarodowego.

Plaga ta ma druzgocący wpływ na dostawy żywności w regionie. Wysiłki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się szarańczy zostały ograniczone z powodu pandemii koronawirusa. Dlatego Unia Europejska zwiększa teraz wsparcie dla Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

szkody w uprawach, dzikie ptactwo, resort środowiska, krir

"Ptasia" śpiewka od lat taka sama. Odszkodowań nie będzie

Ptaki stołują się na twoim polu? Straty zrekompensuj sobie sam. Urzędnicy podtrzymują po raz kolejny, że odszkodowań z kasy państwa w takich przypadkach nie ma i nie będzie. Za całej Polski kolejny rok z rzędu płynęły głosy załamanych...

- Nasi przyjaciele i partnerzy w Rogu Afryki doświadczyli katastrofalnego wpływu plagi szarańczy pustynnej na bezpieczeństwo żywności. Sytuację pogarsza pandemia koronawirusa, z powodu której interwencja jest trudniejsza. (...) Dzisiejsza decyzja o zwiększeniu wsparcia pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani, by kontynuować nasze działania w celu rozwiązania problemu braku bezpieczeństwa żywności - powiedziała Urpilainen.

FAO opracowało plan reagowania na plagę, ale biorąc pod uwagę utrzymujący się kryzys, interwencje w poszczególnych krajach muszą zostać zintensyfikowane.

Ogłoszony wkład UE w wysokości 15 mln euro stanowi dodatek do 42 mln euro, które zostały przeznaczone na ten cel na początku 2020 roku.

Pustynna szarańcza jest uważana za najbardziej niszczycielskiego wędrownego szkodnika na świecie. Straty w uprawach i żywności na dotkniętych obszarach mogą być ogromne, a wpływ na rolnictwo i źródła utrzymania farmerów dramatyczny.

Sytuacja w Afryce Wschodniej gwałtownie się pogorszyła. Warunki pogodowe sprzyjają dalszemu rozprzestrzenianiu się szarańczy.

Szkody w uprawach i na pastwiskach dotknęły w dużym stopniu Kenię, Etiopię i Somalię, a plaga może rozprzestrzenić się na kraje sąsiednie, w szczególności Dżibuti, Erytreę, Sudan Południowy, Tanzanię i Ugandę. Zagrożone są również Jemen, Sudan, Iran, Indie i Pakistan.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj