Związkowcy i pracodawcy apelują o niską stawkę VAT na napoje owocowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-03-2019,13:40 Aktualizacja: 06-03-2019,15:17
A A A

Organizacje wchodzące w skład Rady Dialogu Społecznego apelują o niepodnoszenie stawki podatku VAT (z 5 do 23 proc.) na napoje owocowe z co najmniej 20 proc. zawartością soku owocowego.

NSZZ "Solidarność", Forum Związków Zawodowych, BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Rzemiosła Polskiego w liście do premiera Mateusza Morawieckiego protestują, aby kosztami reformy systemu stawek VAT obciążyć przedsiębiorców z branży przetwórstwa owocowo-warzywnego, rolników, sadowników i ogrodników.

vat na soki i napoje, sok owocowy, sok warzywny, ministerstwo rolnictwa, ministerstwo finansów

Producenci soków alarmują. Wyższy VAT uderzy w sadowników i rolników

Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) i Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw negatywnie oceniają podwyżkę podatku VAT z 5 proc. do 23 proc. na napoje owocowe i warzywne - poinformowała unia w oświadczeniu. We...

Przekonują, że podwyżka stawki VAT na wspomniane napoje oznaczać będzie wzrost ich ceny o około 18 proc. i w konsekwencji zmniejszenie sprzedaży nawet o połowę, na rzecz gorszej jakości słodzonych napojów gazowanych niezawierających składników odżywczych występujących w owocach i warzywach.

Spadnie ponadto produkcja napojów owocowych, co z kolei wpłynie na redukcję zatrudnienia w zakładach przetwórczych o ok 25 proc. Wreszcie zapotrzebowanie przemysłu na owoce będzie mniejsze o 150 tys. ton rocznie (w tym 120 tys. ton jabłek).

"Apelujemy do Pana Premiera o wstrzymanie prac nad propozycją drastycznej podwyżki stawki VAT na napoje owocowe, która będzie mieć bardzo niekorzystny wpływ na przedsiębiorców z branży przetwórstwa owoców i warzyw, rolników oraz sadowników" - napisali na koniec związkowcy i pracodawcy.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu